Yükleniyor...
                                   
  AnaSayfa | Haber | Sohbet | Radyo | Burçlar | ilanlar | iletişim
Turkish English German  
İçinizdeki Ses! Gabile.com   misafir00:[Mersin] Mesajını heyecanla bekliyorum.     |     Volibear35:[izmir] Herkese iyi bayramlar dilerim :))).     |     Mazosist_Pasif:[istanbul] BDSMye ilgisi olan baskın erkeklerle sohbet etmek istiyorum. Merhaba, selam tarzı mesajlara cevap ve.     |     aks68:[Aksaray] 45 yaş ve üstü aksaray iline yakın sanal olmayan arkadaşlar mesaj atın tanışalım.     |     BucaDenizP23:[izmir] selam herkese .     |     bosphorus216:[istanbul] İst-Kadıköydeyim yalnız yaşıyorum amacım 18-25 yaş bir genç ile tanışmak...     |     Olgunsevennnn07:[Antalya] Antalya havalimanina yakınım 45 üzeri olgun göbekli beyler yazabilir .     |     yakisiklimodel:[Mersin] 50 yaş üstü bıyıklı amca ile aşk yaşamak istiyorum..     |     Kentsel_donusum:[Bursa] Seviyeli gizli lik içinde dostluk arkadaşlık sevgili aşk yaşamak isteyen bursa bekliyorum .     |     olgunkoleyim:[istanbul] azginolgunkole:[İstanbul] Selam.Mecidiyeköydeyim. Fanteziseverleri bekliyorum.     |     Lokman_hekim:[Antalya] İnsan öncelikle kaliteli ve temiz olmalı. iki kelime güzel sohbet edebilmeliyiz bence....     |     emrepasam:[Kayseri] Merhaba arkadaşlar kayseri ve civarı .     |     HDOM44:[Malatya] MALATYADAYIM nerdesiniz Malatyalılar çıkın artık otaya tanışalım kaynaşaım dost olalım ne dersiniz.     |     Kaan8852:[istanbul] senı cok sevıyorum kiss me.     |     emindostum55m:[Yalova] aşk sevgi mutluluk guven gizlilik sevda sadakat arayan gelsın.     |     azzgkoleym55:[istanbul] Mecidiyeköydeyim. Tanışalım mı.     |     Lemforder:[istanbul] 35 yaş üstü bekliyorum.     |     mannequin:[izmir] kalbinde yer yoksa, ayaktada giderim....     |     azgolggkoleym:[istanbul] olgpİst:Mecidiyeköydeyim.Bekliyorum.     |     hottr19:[Corum] çorum merkez.     |    
Login
Lütfen Bilgilerinizi Giriniz.
Rumuz:
Şifre:
Şifremi Unuttum

Şu an Online
2150 Üye var
Hızlı Ara | Detaylı Ara | Özel Ara | Yeni Üyeler | Popüler 100 | Mart TOP 10
Haber | Papa`dan eşcinsel çiftlere evlilik onayı

Papa`dan eşcinsel çiftlere evlilik onayı


Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, Katolik Kilisesi`nin eşcinsel çiftlerin birlikteliğini kutsamasına resmen onay verdi.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, Katolik Kilisesi`nin eşcinsel çiftleri kutsamasına açık olduğunu söyledi. Kendisinden konuya açıklık getirmesini isteyen bir grup kardinali yanıtlayan Papa, her türlü kutsama talebinin "pastoral hayırseverlikle" ele alınması gerektiğini belirterek, "Bizler, sadece inkar eden, reddeden ve dışlayan yargıçlar olamayız." dedi.

Papa Francis, Katolik Kilisesi`nin eşcinsel çiftleri kutsayabileceğini söyledi. Bununla birlikte Papa, Kilise`nin eşcinsel ilişkileri hala "nesnel olarak günah" olarak gördüğünü ve eşcinsel evliliği tanımayacağını da sözlerine ekledi.

Eşçinsel evliliklerin kutsanması talebi, gelecek çarşamba Vatikan`da başlayacak olan ve Kilise`nin geleceğini tartışmak üzere haftalar sürecek olan küresel toplantı öncesinde Papa`ya gönderilen taleplerden biriydi.

Katolik Kilisesi`nde kutsama, genellikle bir papaz tarafından yapılan ve Tanrı`nın kutsanan kişi ya da kişilere olumlu bakmasını isteyen bir dua ya da yakarıştan oluşuyor. Belçika ve Almanya`nın da aralarında bulunduğu bazı ülkelerdeki piskoposlar, rahiplerin eşcinsel çiftleri kutsamasına izin vermeye başladı, ancak Katolik Kilisesi yetkililerinin tutumu Papa’nın açıklamasına kadar belirsiz kaldı.

KUTSAMAK, EVLİLİĞİN TANINDIĞI ANLAMINA GELMİYOR

2021 yılında, benzer bir açıklama talebinin ardından, Vatikan`ın doktrin ofisi uygulamaya izin verilmemesine karar verdi.

Son talebe yanıt veren Papa, Kilise`nin evliliği "bir erkek ve bir kadın arasında özel, istikrarlı ve bölünemez bir birliktelik" olarak anladığını ve din insanlarının "bu inançla çelişebilecek her türlü ayinden" kaçınması gerektiğini söyledi.

Papa, ancak "bir kutsama talep edildiğinde, bunun Tanrı`ya yardım için bir yalvarış” olduğundan gerçekleştirilebileceğini söyledi.

"VAKA ÖZELİNDE KARAR VERİLMELİ"

Papa, "Pastoral sağduyu, bir veya daha fazla kişi tarafından talep edilen ve yanlış bir evlilik kavramını ifade etmeyen kutsama biçimlerinin olup olmadığını yeterince ayırt etmelidir." dedi.

Kutsama taleplerinin vaka bazında değerlendirilmesi gerektiğini belirten Papa, "belirli durumlarda pastoral sağduyunun bir parçası olabilecek kararların mutlaka bir norm haline gelmemesi gerektiğini" vurgulayarak, "Kilise hukuku her şeyi kapsamamalı ve kapsayamaz da." dedi.

Öte yandan Şubat ayında, İngiltere Kilisesi`nin üst düzey isimleri arasında yapılan bir oylamada, eşcinsel çiftler için kutsama dualarına izin verilmesi önerisi desteklendi. Bu hamle, eşcinsel bir çiftin yasal bir evlilik töreninden sonra adanma, şükran ve Tanrı`nın kutsaması dualarını içeren ayinler için bir Anglikan kilisesine gidebileceği anlamına geliyor.

Kaynak: ntv.com.tr


Eklenme Tarihi : 25.12.2023
Haber Editörü : GaBiLe
  «« GERi
Bu haber 23079 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan gabile.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

    Papa dini bir lider ve keşke biraz da ÖLÜM VAR diye söylese, biraz da bundan bahsetseydi. İnsanların sadece ZEVKE ve EĞLENCEYE odaklı yaşamasının yanlış olduğundan söz etseydi. Benim çok yakın gay erkek bir arkadaşım çok genç yaşta KANSERDEN vefat etti. O daha önce sadece erkek bulmak, yeni erkeklerle tanışmak arzusunda olan biriydi. Dilerim onun vefatı, onun diğer gay arkadaşları aklında da bir IŞIK yakar ve hayatın birgün BİTECEĞİNİ anlamış olurlar. Onun ölümü benim için gerçekten bir YIKIM oldu.
Yazan : Calgary     Beğen (4 kişi bu yorumu beğendi.)

    Yeni haberler ekleyin.
Yazan : yakisikli_kasli     Beğen (6 kişi bu yorumu beğendi.)

    Turkiye`ye eşcinsel evlilik gelsin. Boylece isteyen istedigi erkekle evlenmis olur.
Yazan : yakisikli_kasli     Beğen (6 kişi bu yorumu beğendi.)

    Turkiyeye Eşcinsel Evlilik Gelsin.Böylece Erkek Erkeğe Evlenmiş Olur. Eşcinsel evlilik faydaları ; 1) Hamile kalma derdi yok. 2) Çoçuk yapma derdi yok. 3) Nafaka derdi yok.
Yazan : kiss_me     Beğen (7 kişi bu yorumu beğendi.)

    Yine sonbahar...Yine yağmurlu akşamlar... Yine sensiz o parklar.... Yine bomboş, ıslak sokaklar.... Ardımızda yıllar.... Düne sarılmış.... Düne bağlanmış arzular.... Bize küskün anılar.... Yine aramızada çaresiz.... Tükenmez yasaklar.....YOKSUN SEN esen rüzgârlarda.... EZİLMİŞ çiçekler kaldırımlarda.... Yalnızlık şimdi kollarımda..... Sensiz yürüyoruz biz bulutlara....Belki biz, seneler sonra..... Belkide ömür boyunca..... Yazık çok zaman geçti.... Başka sonbahar yok asla....YOKSUN SEN esen rüzgârlarda..... Ezilmiş çiçekler kaldırımlarda.... Yalnızlık şimdi kollarımda..... Sensiz yürüyoruz,biz bulutlara.....
Yazan : Calgary     Beğen (6 kişi bu yorumu beğendi.)

    söyleyecek çok şey var ... konuşacak çok konu var ... diyecek çok sözüm var ... yapacak çok işim var ... daha fazla yazacak olursam; çoğunuza beyin fırtınası geçirtecek enerjim var ...
Yazan : gaylips     Beğen (5 kişi bu yorumu beğendi.)

    Geçmişte eşcinselleri dışlayanlar şimdi böyle söyleyince doğal değil
Yazan : kemalms     Beğen (5 kişi bu yorumu beğendi.)

    Gay Ilişkilerde Karşınızdaki Insanın Size Ve Aranızdaki Ilişkiye Bakış Açısı Önemli.... Genelde Ülkemizde Eşcinsel Ilişkiler VUR-KAÇ Tarzında Olup, Insanların Sadece GİR-ÇIK Tarzında Bir Yaklaşımı Oluyor. Birbirlerini TEK KULLANIMLIK ISLAK MENDİL Olarak Gören Bu Insanlar, Eğer Durumdan Memnunlarsa, Bu Durum Yıllarca Sürüp Gidebiliyor. Avrupa Ve Amerikada Insanlar Daha Çok Ileriye Dönük Ilişki Kurmaya Çalışıp, hayat arkadaşı arayışında iken, Ülkemizde Bu Durum Söz Konusu Değil.
Yazan : Calgary     Beğen (7 kişi bu yorumu beğendi.)

    bizde evlilik yasal olsa bi o kadar da boşanmalar olurdu, çünkü ortamda güven duygusu ve sadakat çok az
Yazan : askk     Beğen (7 kişi bu yorumu beğendi.)

    Bu Izdırap Çile, Bitmek Bilmiyor.... Gelmiyor, Özlenen Günler Gelmiyor.... Gülmüyor Talihim, Bana Gülmüyor.... Ben Böyle Kadere, DARILMAZ MIYIM?... Dost Diye Kadehe, Sarılmaz Mıyım?.... Karartmış Ruhumu, Bugünle Yarın.... Kara Kışa Döndü, Yazım Baharım.... İsyanımı Hoşgör, Bağışla Tanrım!!!.. Ben Böyle Kadere, DARILMAZ MIYIM?.... Dost Diye Kadehe, Sarılmaz Mıyım?.... Mutlu Ol Diyorlar,,Nasıl Olayım?... Sevinçle Neşeyle, Nasıl Dolayım?... Derdime Dermanı, Nasıl Bulayım?.... Ben Böyle Kadere, DARILMAZ MIYIM?... Dost Diye Kadehe Sarılmaz Mıyım?....
Yazan : ali_eren     Beğen (6 kişi bu yorumu beğendi.)

    papa anlamış özel hayata karışıl maması gerektigi ni.
Yazan : everest18     Beğen (6 kişi bu yorumu beğendi.)

    Turkiyede escinsel evlilik neden yasak? Anlamis degilim? Yabancılara imreniyorum. Pılıyi, pırtıyı toplayip Turkiyeden taşınmak.
Yazan : ali_eren     Beğen (8 kişi bu yorumu beğendi.)

    Eşcinsel bireylerin onaylanmaya ya da kutsanmaya ihtiyacı yok sadece saygı göstermeniz ,zarar vermemeniz ,hedef gösterilmeden sıradan yaşamak bu kadar basit. Herhangi bir üstünlük vs bunların hiçbiri değil. Kul ila ilahi güç arasına girmekten vazgeçin zira bu mesele benim meselem. İlah`lar adına kararlar verip insanları ruhsal olarak yaralamayın. Yeter!!!
Yazan : GyGy     Beğen (7 kişi bu yorumu beğendi.)

    İnsanların eşcinsel olarak doğması, onların seçimi DEĞİLDİR. Kişinin tanrı ile olan ilişkisi, sadece tanrı ve kulu arasında gizlidir. Para ile imanın kimde olduğu belli olmaz. Eşcinsel olmanız sizin bir İBLİS olduğunuz anlamına gelmiyor. Hristiyanlık inancında olan, herkesin kilise tarafından KUTSANMASI gerektiği olgusunu bir türlü anlamıyorum. Tanrı`nın, kendi katında her dinden İYİ insanlara farklı farklı mükafatları vardır.
Yazan : Calgary     Beğen (8 kişi bu yorumu beğendi.)
Yorum yazmak için login olunuz


Diğer başlıklardan bazıları.
Haber | LGBT flamasına `yasak` müdahalesi LGBT flamasına `yasak` müdahalesi
   İzmir Barosu’nun 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü’nde düzenledikleri basın açıklaması, LGBTİ+ flamasının yasak olduğu gerekçesiyle polis tarafından engellenmek istendi. Açıklama yapan gruba, “Toplumun duyarlılığını da düşünmeniz gerek. Bayrağa müsaade edemeyiz, topluma kötü örnek ola...

Haber | Tanışma sitelerinde Çıtır Tuzak çetesi Tanışma sitelerinde Çıtır Tuzak çetesi
   Benim başıma gelmez demeyin! Son zamanlarda LGBT sitelerini de yoğun bir şekilde hedef alan bu çete sizi öncelikle tuzağa çekiyor. Tuzağa düşürmek için ne yapıyorlar ? Fake olarak açılmış genç profilleri kullanarak önce size mesaj gönderiyorlar. Tuzağın ilk aşaması sizden gelecek olan ce...

Haber | Güney Kore’den ayrımcı karar! Güney Kore’den ayrımcı karar!
   Güney Kore Anayasa Mahkemesi’nin ayrımcı kararı askerler arasında eşcinsel ilişkiyi yasaklıyor ve iki yıla kadar hapisle cezalandırıyor. Güney Kore Anayasa Mahkemesi, Askeri Ceza Yasası`nı ayrımcı şekilde düzenledi. Yeni yasa askerler arasında eşcinsel ilişkiyi yasaklıyor ve iki yıla kadar ha...

Haber | Ankara Barosu, LGBT`ye karşı çıkan başkan yardımcısını görevden aldı Ankara Barosu, LGBT`ye karşı çıkan başkan yardımcısını görevden aldı
   Ankara Barosu, geçtiğimiz Haziran ayında düzenlenen bir etkinlikle `toplumsal cinsiyet eşitliği` konusundaki LGBT+ haklarına destek veren bir etkinliğe ev sahipliği yapmıştı. Bu etkinliğe tepki gösteren Avukat Merve Ayvalı, bu nedenle Ankara Barosu tarafından `disiplin` kovuşturması başlatılmış ve a...

Haber | İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: LGBT bireyleri için belediyemizde artık bir kapı var İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: LGBT bireyleri için belediyemizde artık bir kapı var
   İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer LGBT üyesi bir kişi ile yaptığı görüntülü konuşmada İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetimi olarak LGBT`lilere yönelik hizmetlerinden bahsetti. Soyer "Bu vesileyle buradan duyurmuş olayım. İzmir`deki LGBT bireyleri için bir kapı var." açıklamasında bulundu. ...

Haber | İstanbuldaki Şampiyonlar Ligi finalinde LGBT’nin İkonu sahne alacak İstanbuldaki Şampiyonlar Ligi finalinde LGBT’nin İkonu sahne alacak
   Şampiyonlar Ligi finali İstanbul’da oynanacak… Ancak sahneye herhangi bir Türk şarkıcı çıkamayacak. Daha önce Nijeryalı Burna Boy’un İstanbul’daki finalde sahne alacağı açıklanmıştı. Bu kez de Brezilyalı şarkıcı Anitta’nın sahnede olacağı duyuruldu. UEFA, Anitta`nın Şampiyonlar Ligi finali öncesi...

Haber | LGBTİ NEDİR, ANLAMI NE DEMEK?  LGBTİ NEDİR, ANLAMI NE DEMEK?
   LGBT veya GLBT, 1990`larda LGB kısaltmasından sonra ortaya çıktı ve 1980`lerin ortaları ile sonlarından itibaren gey sözcüğü yerine kullanılarak LGBT topluluğunu temsil etmeye başladı. Birçok aktivist, gey topluluğu kullanımının eksik bir tanımlama olduğunu düşünerek LGBT topluluğu kullanımına geçti...

Haber | Uganda`da eşcinsellere idam cezası öngören yasa yürürlüğe girdi Uganda`da eşcinsellere idam cezası öngören yasa yürürlüğe girdi
   Doğu Afrika ülkesi Uganda’da eşcinsel bireylere yönelik yeni yasa imzalandı. Uganda Devlet Başkanı Yoweri Kaguta Museveni, idam cezasının içerdiği yeni yasanın ülkede uygulamaya konulacağını duyurdu. Öte yandan, Uganda’da faaliyet gösteren yerel İnsan Hakları Farkındalık ve Tanıtım Forumu’nun ...

Haber | Avrupa’nın ilk açık eşcinsel kimlikli başkanı Avrupa’nın ilk açık eşcinsel kimlikli başkanı
   Letonya’nın yeni cumhurbaşkanı, Avrupa’nın ilk açık eşcinsel kimlikli başkanı olarak tarihe geçti Letonya`da parlamento yeni cumhurbaşkanını seçti. Letonya`nın yeni cumhurbaşkanı Edgars Rinkēvičs, Avrupa`nın ilk açık eşcinsel kimlikli devlet başkanı oldu. Rinkēvičs, 2011’den ...

Haber | Güvenlik Nedeniyle  Ege Onur Pikniği iptal edildi! Güvenlik Nedeniyle Ege Onur Pikniği iptal edildi!
   İzmir’de hedef gösterilen İkinci Ege Onur Pikniği, ertelendi. Öğrenciler konuyla ilgili basın açıklamasını polislerin çemberi içinde yaptı. Açıklamada “Bizi kriminalize edemezsiniz” denildi. Ege Üniversitesi’nde düzenlenmek istenen ve hafta boyunca TGB, Büyük Aile Platformu (BAP), TÜGVA ve Yeniden ...


|   İletişim  |   Sözleşme  |   Yardım  |   Site Haritası  |  

Gabile.com bir tanışma, arkadaşlık ve eğlence servisidir.
Bu siteye üye olan herkes Kullanıcı sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılır.
Her hakkı saklıdır. Copyright ©1999-2013 GaBiLe


GaBiLe Bir Kodme Hizmetidir.
Veri Merkezi