Yükleniyor...
                                   
  AnaSayfa | Haber | Sohbet | Radyo | Burçlar | ilanlar | iletişim
Turkish English German  
İçinizdeki Ses! Gabile.com   bla_rch:[Van] Sana en muhtaç olduğum şu anda gel. Yaşamak olsanda gel, ölüm olsanda gel.....     |     Travesti_Seda:[istanbul] ( SÖZ VERMEYİN ! GÜVEN VERİNKİ SÖZ VERMENİZE GEREK KALMASIN ! ).     |     ercbor:[istanbul] Merhaba ben Ercan uzun sureli bir iliski ariyorum AP`im.     |     siyahbeyaz3434:[istanbul] Tanışmak isteyenler msj atabilir kameram müsait sevgiler..     |     esmerr_rr:[istanbul] Abidin ben sana kendimi ifade edemdm lütfen karşılıklı oturup birbimizi daha iyi tanıma şansı vrlim.     |     eros:[Mugla] İçimde kıyametLeR kopsa da. Ben bahaRıyım yaRınLarımın, Çiçek açaRım heR kışıN aRdındaN..     |     can_pasiff:[istanbul] selammm.     |     Amberin:[Kayseri] EVDE YALNIZIM VE KAMERAM MÜSAİT.     |     Atesli_AlevAlev:[izmir] Hakkınsa mutluluk seni bulur..     |     mucit:[istanbul] Bir gün gözlerimin taa içine bak.Anlarsın ölüler niçin yaşarmış.     |     sevisme1985:[izmir] Ilgilenenler mesaj beğeni vs yapsınlar iletişime geçelim .     |     Bozayi37:[istanbul] Egoyu bir kenara bırak beni bul zevkini yaşa yada defol....     |     ferahcaglar:[istanbul] Kimse mi ilgilenmez ha ?.     |     serdar_ask:[Sakarya] ask varmi ask :)).     |     brave:[istanbul] Olgun, göbekli hoş adamlar....     |     AktifGencYerVar:[izmir] Sanallar dan sıkıldım. Real istiyorum real :).     |     Brox:[istanbul] Herkese merheba millet olgun arkadaşlar sohbet isteyen yazabilir.     |     istolgun:[istanbul] istanbuldan olgun erkek arayan pasifarkadaslar tanışalım yer varsa.     |     siirt_li:[Aydin] Kendini bulmak ne guzel degilmi .     |     xyzw50:[Corum] Uğurum da ölecek yüz kişi olacağına ,kalbinde yaşatacak bir kişi olsun yeter be güzelim.     |    
Login
Lütfen Bilgilerinizi Giriniz.
Rumuz:
Şifre:
Şifremi Unuttum

Şu an Online
5422 Üye var
Hızlı Ara | Detaylı Ara | Özel Ara | Yeni Üyeler | Popüler 100 | Mart TOP 10
Haber | MEKSİKA’DAKİ LGBTİ MÜLTECİLERE KAPILARINI AÇAN BİR YAŞAM ALANI: LA 72

MEKSİKA’DAKİ LGBTİ MÜLTECİLERE KAPILARINI AÇAN BİR YAŞAM ALANI: LA 72


Meksika’nın Guatemala sınırında yer alan “La 72” isimli kamp, Orta Amerika’daki şiddet ve homofobiden kaçmak zorunda bırakılan LGBTİ’lere güvenli bir yer sunuyor.

Çeşitli zorluklarla sınırı geçerek Meksika’ya gelen LGBTİ’lere kalacak yer vermenin dışında, bu yaşam alanının kurucusu ve çeşitli ülkelerden gelen gönüllüler mültecilere kendilerine bir gelecek inşa edebilmeleri için destek oluyor.

Hristiyanlığın Fransisken düzenini kabul etmiş üyelerinden rahip Tomás González Castillo tarafından kurulan “La 72” isimli kamp, Orta Amerika’daki şiddet ve homofobiden kaçmak zorunda bırakılan LGBTİ mültecilere ve göçmenlere ayrımcılığın olmadığı bir yer sunuyor.

Rahip Tomás, her akşam ışıklar kapanmadan önce yeni gelenleri selamlıyor, sıradaki etkinlikleri duyuruyor ve kaçmak zorunda bırakılanların yaşadıkları güçlükleri anımsatmak için oradakilerle bir dakikalık saygı duruşunda bulunuyor.

O, bu akşamki kalabalığa şöyle sesleniyor:

LGBTİ’ler onuru kutlamak için yarın bir parti düzenliyor ve partiye hepiniz davetlisiniz.

Tenosique’da bulunan bu yaşam alanı, 2011 yılında kurulmasından bu yana Honduras, El Salvador ve Guatemala’daki şiddetten, gasptan, zorla alınmadan ve insan hakları ihlallerinden dolayı kaçmak zorunda kalmış 50 binden fazla kişiye koruma ve insani yardım sağlamış.

Ayrıca burası LGBTİ mültecilerin ihtiyaçlarını karşılayan Meksika’daki ilk yaşam alanı olma özelliğini de taşıyor. Buranın kurulmasından sonra Mexico City ve Guadalajara’da da LGBTİ’ler için güvenli alanlar kurulmuş.

‘La 72’; bekar annelerin, ailelerin ve reşit olmayanların da içerisinde bulunduğu 250’ye kadar kişiye yaşayacak yer temin ediyor.

2016 yılında 43 LGBTİ mültecinin geldiği kampa, bu yılın ilk altı ayında ise 20 LGBTİ daha katılmış.

“Tam bir cennetti”

20 yaşındaki Honduraslı transseksüel kadın Lily* de kampa gelenlerden biri.

Ayakları çıplak ve yorgun bir şekilde iki günlük yürüyüşün ardından sınırı geçerek ‘La 72’ye ulaşan Lily, kampta ilk geçirdiği gece duyduğu huzuru şöyle anlatıyor:

Yıllardır ilk defa bu kadar uzun uyuyabildim. Tam bir cennetti.

Lily’nin hayatındaki zorlu süreç ise daha önceden başlamış.

Guatemala’da kaçırılan Lily, seks yapmaya zorlanmış; aynı kişiler tarafından cinsel saldırıya maruz bırakılmış ve dövülmüş.

Rahip Tomás, buraya gelen herkesin çok ızdırap çektiğini söylüyor ve kampa gelen LGBTİ’liler hakkında şunları aktarıyor:

Buraya gelen herkes ayrımcılığın mağduru, ancak LGBTİ’ler tahammülsüzlüğe ve homofobiye karşı daha korumasız.

“Ayrımcılık da bir şiddet”

Çeşitli ülkelerden ve Meksika’dan yardım için gelen gönüllü öğrencilerden Maria ise “ayrımcılığın da şiddetin bir türü olduğunu” belirterek buradaki düzeni şöyle anlatıyor:

Herkese söylediğimiz ilk kural, ‘burada şiddete yer olmadığı’. Aynı zamanda LGBTİ erkeklerin, kadınların ve gençlerin de burada bulunduğunu açıkça dile getiriyoruz.

Transeksüel olan Scarlett* da birçok kişi gibi sınırdan zorluklarla geçmiş.

Güvenliği için erkek kıyafetleri giyerek sınırı geçmek zorunda kalan Scarlett, onur partisi için beyaz bir elbise giyiyor ve her iki yanağını gökkuşağı bayrağına boyamış:

Burada özgürüm. Kendimi özel bir hanımefendi gibi hissediyorum.

Ayrımcılıktan ötürü kaçmak zorunda bırakılan LGBTİ’lerin sayısı giderek artıyor

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) de desteğiyle burada yatakhaneler kurulmuş ve LGBTİ mültecilere yardım ve koruma sunabilmek için programlar yapılmış.

Rahip Tomás da burada insanlara gıda vermekten fazlasının yapıldığına dikkat çekiyor:

La 72 sadece insanların karnını doyurmakla ilgili değil, aynı zamanda geleceklerine dair bir şeyler yapabilmeleriyle alakalı. Onların hayatlarının bir parçası olup, onlara destek olmaya çalışıyorum.

UNHCR Meksika’nın temsilcisi Mark Manly, Orta Amerika’nın kuzeyinde cinsiyet nedenli ayrımcılıktan ötürü kaçmak zorunda bırakılan LGBTİ’lerin sayısında artış yaşandığını kaydediyor:

LGBTİ mülteciler, yerinden edilmenin sarsıntısına ek olarak ciddi derecede şiddete ve ayrımcılığa maruz bırakılıyor. Entegre olma sürecinin de başlayabilmesi için onlara kendilerini güvende hissedebileceği bir yer sunmak çok önemli.

Burada ayrıca psikologların yürüttüğü haftalık toplanmalar da gerçekleşiyor.

Lily, endişelerini gidermek ve rahatlayabilmeyi sağlamak için güvenilir bir alan sunan bu toplanmaları şöyle değerlendiriyor:

Burada özel anlar yaşıyoruz. Beraber oturuyoruz, konuşuyoruz ve bazen aramızda çikolata paylaşıyoruz. Küçük bir şey tabii ama böyle anların yaşanmasından çok memnunum.

20 yaşındaki ve gey olan Carlos* da buraya Kasım ayında gelmiş.

Onun için ‘La 72’ bir tür eğitim yeri olmuş:

Benimle ilgilendiler ve burada kendime güvenmeyi öğrendim.

Yakın bir zamanda Mexico City’e gitmeyi hayal eden Carlos, eğitimine devam etmek istediğini belirterek “Benim için hayatıma devam etme ve mutlu olma zamanı geldi” diyor.

Kaynak: Gazete Karınca (The UN Refugee Agency) 29.08.2017


Eklenme Tarihi : 29.08.2017
Haber Editörü : GaBiLe
  «« GERi
Bu haber 42518 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan gabile.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

    Gerçekten İNSANLİK için YUZ AKİ...Burada ise escinseller bile birbirinin neredeyse gozunu oyacak..HERKES DERS ALMALİ...
Yazan : Ablaniz     Beğen (4 kişi bu yorumu beğendi.)

    tüm dünyayaa örnek olmalı ,özellikle türkiyeye
Yazan : kemalms     Beğen (3 kişi bu yorumu beğendi.)

    Geçim derdi yok nedemek o kampa gökten paramı yağıyor.
Yazan : tunatr     Beğen (2 kişi bu yorumu beğendi.)

    Böyle bir sığınma alanı olması ne kadar da mthiş bir şey... düşünün, yüzlerce kilometreyi yürüyerek kat ediyorsunuz ve sonunda, eşcinsellerin kurduğu bir sığınma alanına varıyorsunuz. Orada hakaret, dışlanma, yok.. geçim derdi yok.. insanlar sizi kucaklıyor.. İnsan yeniden doğmuş gibi hissediyor...
Yazan : Calgary     Beğen (3 kişi bu yorumu beğendi.)
Yorum yazmak için login olunuz


Diğer başlıklardan bazıları.
Haber | İŞTE İSVEÇLİ ESKİ OLİMPİK DALIŞ SPORCUSU’NA GELEN ROMANTİK EVLİLİK TEKLİFİ İŞTE İSVEÇLİ ESKİ OLİMPİK DALIŞ SPORCUSU’NA GELEN ROMANTİK EVLİLİK TEKLİFİ
   İsveçli eski olimpik dalış sporcusu Johan G. Jimmy, Alman asıllı erkek arkadaşı Patrick Huber’den İtalya’nın romantizm kenti Venedik’te sürpriz bir evlenme teklifi aldı. Evlilik teklifini kabul eden Johan’ın erkek arkadaşı ile olan mutluluğu görülmeye değerdi. Vücut geliştirme sporcusu Patrick...

Haber | ESKİ DÜNYA ŞAMPİYONU ATLET COLIN JACKSON EŞCİNSEL OLARAK AÇILDI ESKİ DÜNYA ŞAMPİYONU ATLET COLIN JACKSON EŞCİNSEL OLARAK AÇILDI
   Eski dünya şampiyonu ve olimpiyat ikincisi Britanyalı atlet ve BBC sunucusu Colin Jackson, İsveç’te verdiği bir röportajda eşcinsel olarak açıldı. Britanyalı dünya şampiyonu ve olimpiyat ikincisi atlet Colin Jackson, eşcinsel olduğunu açıkladı. İsveç’te yayınlanan “Rainbow Heroes” adlı belgesel ...

Haber | Büyük ayı buluşması İstanbear Uluslararası Ayı Festivali 2017 Büyük ayı buluşması İstanbear Uluslararası Ayı Festivali 2017
   Doğu Avrupa, Anadolu, Ortadoğu, Balkanlar’ın büyük ayı buluşması İstanbear Uluslararası Ayı Festivali 30 - 31 Ağustos 2017 / 1 - 2 - 3 Eylül 2017 tarihlerinde istanbul`da gerçekleşecek. İstanbear Festivali’nin programı, proğram detayları, haritası, mekanları, mekan adresleri, biletleri ve paketlerin...

Haber | “HANDE KADER BURSU”NA BOĞAZİÇİ REKTÖRLÜĞܒNDEN İZİN ÇIKMADI “HANDE KADER BURSU”NA BOĞAZİÇİ REKTÖRLÜĞܒNDEN İZİN ÇIKMADI
   Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün, geçen yıl nefret cinayeti sonucu yakılarak öldürülen trans kadın Hande Kader adına başlattığı burs kampanyasına rektörlükten izin çıkmadı. İstanbul’da seks işçiliği yapan Hande Kader’in cesedi 2016 senesinin Ağustos ayında Zekeriyaköy’de bulunm...

Haber | TÜRKİYE’NİN İLK KUİR OLİMPİYATLARI 25-27 AĞUSTOS’TA TÜRKİYE’NİN İLK KUİR OLİMPİYATLARI 25-27 AĞUSTOS’TA
   LGBTİ bireyler ve kadınlar bir ilki gerçekleştiriyor ve 25-27 Ağustos tarihleri arasında 3 günlük Queer Olimpyx etkinliğine imza atıyor Kalamış ve Heybeliada’da 25-26-27 Ağustos günlerinde “sporun en kuir halleriyle dolu” bir etkinlik düzenleniyor. Queer Olimpyx adı verilen bu etkinlikle ilgili ...

Haber | İNGİLTERE’NİN DİNLERARASI İLK LEZBİYEN EVLİLİĞİ GERÇEKLEŞTİ İNGİLTERE’NİN DİNLERARASI İLK LEZBİYEN EVLİLİĞİ GERÇEKLEŞTİ
   İngiltere, Hinduizm ve Musevilik dinlerine mensup iki lezbiyen bireyin evliliğine sahip oldu. Bu olay ayrıca İngiltere’de gerçekleşen ilk dinlerarası lezbiyen evlilik. 20 yıl önce bir eğitim kursunda tanışan Kalavati Mistry ve Miriam Jefferson geçtiğimiz Cumartesi günü ilişkilerini evlilikle taçl...

Haber | GÜNEY KORE’DE LGBT HAKLARI VAKFI’NA “KAMUYA YARARLI VAKIF” ÜNVANI VERİLDİ GÜNEY KORE’DE LGBT HAKLARI VAKFI’NA “KAMUYA YARARLI VAKIF” ÜNVANI VERİLDİ
   Güney Kore Anayasa Mahkemesi, hükümet kurumlarına LGBT hakları vakfını ‘kamuya yararlı vakıf’ olarak kaydetmesine hükmetti. Güney Kore Anayasa Mahkemesi, LGBT vakıf yöneticilerinin çeşitli hükümet kurumlarında üç yıldan bu yana maruz kaldıkları ayrımcılığa son verilmesi için önemli bir karara imz...

Haber | İngiltere’de, Eşcinsel Olduğunu Açıklayan İlk Profesyonel Hakem: Ryan Atkin İngiltere’de, Eşcinsel Olduğunu Açıklayan İlk Profesyonel Hakem: Ryan Atkin
   Futbol hakemi Ryan Atkin, İngiltere’de gay olarak topluluk önünde ortaya çıkan ilk profesyonel hakem oldu. 32 yaşındaki Atkin, futbol dünyasındaki gay insanlar için engellerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmak için ilk kez cinsellik hakkında kamuoyuyla konuşmaya karar verdiğini söyledi. Bu...

Haber |  Adriana Lima eski sevgili iddialarına yanıt verdi: O gay bir arkadaşım Adriana Lima eski sevgili iddialarına yanıt verdi: O gay bir arkadaşım
   Türk yazar Metin Hara ile yaşadığı aşkla adından söz ettiren Adriana Lima eski sevgilisi olduğu iddia edilen Miltiadis Kastanis ile birlikte fotoğraf paylaşmıştı. Magazin gündemine bomba gibi düşen bu fotoğrafın ardından Adriana Lima`dan açıklama geldi. Lima: `O benim eski sevgilim değil gay bir ark...

Haber | Eşcinsellere özel sitedeki mesajla başlayan tartışma cinayetle sonuçlandı Eşcinsellere özel sitedeki mesajla başlayan tartışma cinayetle sonuçlandı
   Antalya`da 3 kişi arasında çıkan Orhan Mert`in bıçakla öldürülüp Tuncer Ş.`nin yaralandığı kavganın, söylendiği gibi borç- alacak anlaşmazlığından değil, eşcinsellik tartışmasından kaynaklandığı ortaya çıktı. Cinayetten ömür boyu hapis istemiyle yargılanan tutuklu sanık Ümit S.`nin ve öldürülen Orha...


|   İletişim  |   Sözleşme  |   Yardım  |   Site Haritası  |  

Gabile.com bir tanışma, arkadaşlık ve eğlence servisidir.
Bu siteye üye olan herkes Kullanıcı sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılır.
Her hakkı saklıdır. Copyright ©1999-2013 GaBiLe


GaBiLe Bir Kodme Hizmetidir.
Veri Merkezi