Yükleniyor...
                                   
  AnaSayfa | Haber | Sohbet | Radyo | Burçlar | ilanlar | iletişim
Turkish English German  
İçinizdeki Ses! Gabile.com   Gizemlibirisi00:[izmir] güvenilir samami ciddi kişileri beklerim .     |     Er_En:[Ankara] Seyahat engelim yok. Uzun zaman gecırmek ısteyen .     |     Travesti_Sema:[istanbul] ............................... Ne getirecegi belli olmayan güzel yarınlara.. ...........( ŞİŞLİ ) ..     |     OBirKarizma:[Mersin] Nasılsınız Arkadaslar?.     |     xDrive87:[izmir] TÜRKİYE NİN HER YERİNDEN OLGUN (50+), SIRDAŞ, SAMİMİ, KÜLTÜRLÜ OLGUN AKTİF ARKADAŞLARA SELAMLAR :).     |     eros:[Mugla] Kuralları yık, kolay affet, kalpten sev ve yüzünü güldürmeyi başaran hiç kimseye sırtını dönme !.     |     Aktif_Reis:[Aydin] Hep yalnız kaldım. Aydından yalnızlığıma ortak olacak birisi yok mu? .     |     Emre_Can_18:[istanbul] yakışıklı parlak reel arkadaşlarla.     |     murat8022:[istanbul] duygusal bir arkadaşlık bekliyorum yalnızım yalnızlarla görüşmek isteyen yalnızlar.     |     Ferah5353:[istanbul] Hello.     |     Zoisite:[Mersin] Yıllar sonra yine buradayım, Mersin ve çevresi yazabilir, tabi profilimi okuyarak.     |     tuncertunam:[istanbul] beni eline alacak ve uzun süre tutcak biri isityorum.     |     Azragunes27:[istanbul] Ben azra meryem 2 9yaşındayım istanbulda yaşıyorum lezbiyenim duygusal biriyim şiir yazmayı çok sevi.     |     rainbowmask:[istanbul] -hayat kısa anların toplamıdır- Somurtmayı bırak ve keyfini çıkarmaya bak ) .     |     Pasifemre07:[Antalya] sıcakkanlı sevecen biriyim antalyadayım yerim var.     |     AeternaVictrix:[istanbul] Gözlerini böyle siIkelersen üzerime, benim üstüm başım sen olur. Yapma!.     |     aahhnatali:[istanbul] SLM sağlıklıyım olgun dolgun güzel cazibeli sınırsız bayanım taksim gümüşsuyundayım.     |     Volibear35:[izmir] Herkese iyi bayramlar dilerim :) .     |     tomsi:[Samsun] Bayramınız mübarek olsun .     |     Dizzy:[Mugla] #SUSAMAM.     |    
Login
Lütfen Bilgilerinizi Giriniz.
Rumuz:
Şifre:
Şifremi Unuttum

Şu an Online
5261 Üye var
Hızlı Ara | Detaylı Ara | Özel Ara | Yeni Üyeler | Popüler 100 | Agustos TOP 10
Haber | EŞCİNSELLİK DEĞİL AMA HOMOFOBİ PSİKOLOJİK BİR RAHATSIZLIK

EŞCİNSELLİK DEĞİL AMA HOMOFOBİ PSİKOLOJİK BİR RAHATSIZLIK


Bilim çoktandır bir kişinin cinsel yönelimini değiştirme fikrinden vazgeçmiş durumda.

Pek çok bilim insanı, hastalık olmayan bir şeyi “tedavi edemeyeceğiniz” konusunda hemfikir. Eşcinsellik ABD’de 1973 yılında akıl hastalığı olmaktan çıkarıldı. Dünya Sağlık Örgütü 1990 yılında bu karara vardı.

Diğer yandan homofobi, nedenlerini anlamak isteyen araştırmacıların daha da fazla gündemine girdi.

‘Rasyonel olmayan korku’
1960’larda sözcüğü türeten Amerikalı Psikolog George Weinberg, homofobiyi “homoseksüellere yakın mesafede olma korkusu” olarak tanımladı. Yunan eki ‘fobi’, rasyonel olmayan korku anlamına geliyor.

1972 basımı Society and the Healthy Homosexual (Toplum ve Sağlıklı Homoseksüel) kitabında, Doktor Weinberg, “Bir hastayı Homoseksüelliğe karşı olan önyargılarını aşmadığı müddetçe bir hastayı sağlıklı sayamam” diyor.

Rome Tor Vergata Üniversitesi’nden Endokrinoloji ve Tıbbi Seksoloji Profesörü Emmanuele A. Jannini, homofobinin “buzdağının görünen kısmı” olduğunu söylüyor.

Profesör Jannini, homofobinin şiddetin eşlik ettiği bazı kişilik özellikleriyle ilgili olduğunu ve psikiyatrik hastalık olarak değerlendirilebileceğini söylüyor.

Jannini, 2015’te yayımlanan bir makalesinde, homofobiyi psikotisizm (öfke ve düşmanlık ile ilişkilendiriliyor), olgunlaşmamış savunma mekanizmaları ve korku temelli aile içi bağlanmalar (bilinç altında güvensizliğe yol açıyor) ile ilişkilendiren makalesiyle tartışma yarattı.

Araştırma, muhafazakarlar tarafından “LGBT yanlısı çöp” olarak değerlendirildi. BBC’ye konuşan Doktor Jannini, araştırmasının arkasında olduğunu söyleyerek, homofobik kişiliği “zayıf” olarak nitelendirdi.

“Bilimsel bir terim değil, ancak anlaşılması için böyle kullanıyorum” diyor.

Homofobi ölçeği
Bir kişinin homofobiklik derecesini inceleyen bir psikimetri ölçeği olan homofobi ölçeğini, 551 İtalyan üniversite öğrencisine uyguladı ve bu sonuçları diğer kişilik özellikleri ile ilişkilendirdi.

Homofobik eğilimleri güçlü olan kişilerde, psikotisizm ve olgunlaşmamış savunma mekanizması gibi kişilik özelliklerinin de yoğun görüldüğünü, ancak aileyle güvenli bağlanmanın düşük bir homofobi göstergesi olduğunu belirledi.

Profesör Jannini, bu akıl sağlığıyla ilgili sorunların terapiyle ele alınabileceğini söylüyor.

“Belki eşcinsellerin tavırlarından hoşlanmıyorsunuz. Ancak ‘Eşcinsel değilim, eşcinsellerden nefret ediyorum, eşcinsellerin evime gelmesini istemiyorum, okulda eşcinsel öğretmenler istemiyorum’ demek zorunda değilsiniz” diyor.

“Eşcinselliğin bir hastalık olarak değerlendirilip değerlendirilmemesi gerektiğini yüzyıllar boyunca tartıştıktan sonra, ilk kez asıl tedavi edilmesi gereken hastalığın homofobi olduğunu gösterdik.”

Kültürlerin etkisi
Ancak bireyler çevrelerinden de etkileniyorlar ve Profesör Jannini’nin ekibinin daha sonra yaptığı bir araştırma, hipermaskülinite, misojini ve ahlakçı davranışlarla iç içe geçmiş kültürlerin nasıl homofobiyle ilişkili olduğunu ortaya koyuyor.

2017 yılında, farklı ülkelerden dinlere inananan 1048 öğrenci öğrencinin sonuçlarını karşılaştırdılar: İtalya (çoğunlukla Katolik bir ülke), Arnavutluk (çoğunlukla Müslüman) ve Ukrayna (Çoğunlukla Ortodoks)

“İlginç olan şuydu ki dinin kendisi homofobi ile ilişkili değildi. Homofobi seviyesini etkileyen üç farklı dindeki köktenci görüşlerdi.”

Kaynak: Gzone.com.tr


Eklenme Tarihi : 10.06.2019
Haber Editörü : GaBiLe
  «« GERi
Bu haber 26589 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan gabile.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

    Bu ülkede nefret suçları yasasının neden çıkarılmadığını zannediyorsunuz?
Yazan : hudson     Beğen

    Zevkler ve renkler tartışılmaz
Yazan : Maliken     Beğen

    eşsincelik cinsel seçim(?) DEĞİLDİR,YÖNELİMDİR...!! Yazının final cümlesindeki tenakuzu görebilen var mı ? bilim insanları içinbile,doğanın doğal oluşumundan doğan eşcinselliği bile anlayabilmeleri ne kadar çok zaman almış...bu bile bizim ne kadar gelişkin(!) olduğumuza dair ince bi tüyo vermektedir maalesef.. içine doğduğumuz bu sistemi az buz çözebilenler,onun yapısal olarak ne kadar çok yönlü sahtekar,adi,sömürgen ve yapay olduğunu fark etmiştir...ssitem,kendi yapısalını korumak için bu insan popülasyonunu bilin açltı yönünden kontrol ve sömüre edebilmek için din,inan.-izmleri kullanır ustaca..sistem çemberi dışına çıkabilen(en azından düşünce olarak) gerçeği görmeyi hak edebilir..
Yazan : Ehrimenj     Beğen (1 kişi bu yorumu beğendi.)

    hiçbir şey öyle kolay değil görünen yaşanan olan bilinen ... zıt görüş ler bazen haklı bazen değil bu yüzden nedeni ve sebebi ile bakılmalı
Yazan : gaylips     Beğen (1 kişi bu yorumu beğendi.)

    Eşcinsellik hastalik degildir çeşitli sebeplerden olabilir. Doğuştan gelen eşcinsellik olabildigi gibi sonradan kazanilan ama kazanan kişinin bile sonradan kazandigini farkedemedigi bir eşcinsellik de olabilir. Mesela ben sonradan kazandigimin farkindayim. Küçuk yasta izlenmeye baslanan porno ve cinsel icerikli şakalar bendeki en buyuk sebebi
Yazan : muptella34     Beğen (1 kişi bu yorumu beğendi.)

    Homofobi, Türkiyede Özellikle Işyerlerinde Görülüyor. Eşcinsel Çalışanlar, Kesinlikle Istenmiyor. Eşcinsel Birey Ile Aynı Departmanda Çalışanlar NE İŞİMİZ VAR BİR İ.NEYLE, İŞE ALACAK BASKA BİRİNİ BULAMADINIZ MI? Ben İ.Ne Değilim Ki, Bir I.Neyle Çalışayım? Bunun Yüzünden Biz De Hakaret Yiyoruz. REZİL OLACAZ VALLAHA....Şeklinde Şikayet Ediyorlar. Eşcinsel Insanlar, Bu Yüzden Mesleklerini Yapamıyor, uzun süre hatta YILLARCA İŞSİZ KALIYOR, Açlığa Ve Sefalete Sürükleniyorlar. Bir Bölümü De Fuhşa Sürükleniyor. Bu Yüzden, İş Kanununda EŞCİNSEL AYRIMCILIK Yasasının Acilen Çıkartılması Gerekiyor.....
Yazan : Calgary     Beğen (9 kişi bu yorumu beğendi.)

    Eşcinsellik cinsel seçimdir.. Hastalık değildir.Escinsel olmaktan mutluyum.
Yazan : Escinselim     Beğen (2 kişi bu yorumu beğendi.)
Yorum yazmak için login olunuz


Diğer başlıklardan bazıları.
Haber | HOMOFOBİK AÇIKLAMALAR YAPAN SPORCU TAKIMINDAN KOVULDU HOMOFOBİK AÇIKLAMALAR YAPAN SPORCU TAKIMINDAN KOVULDU
   Avustralya’da sosyal medya hesabından “Sarhoşlar, eşcinseller, zina yapanlar, yalancılar, hırsızlar, ateistler, putperestleri cehennem bekliyor. Tövbe edin!” ifadelerinin olduğu bir mesajı paylaşan Rugby oyuncusu Israel Folau takımından kovuldu. Avustralya Rugby Federasyonu oyuncunun nefret söyle...

Haber | Tayvan’da eşcinsel evliliğe onay! İlk Asya ülkesi oldular Tayvan’da eşcinsel evliliğe onay! İlk Asya ülkesi oldular
   Tayvan parlamentosu, eşcinsel evliliği onaylayan ilk Asya ülkesi oldu. Parlamento önünde sonucu merakla bekleyen binlerce kişi, tasarının kabul edilmesiyle sevince boğuldu. Tayvan parlamentosunda yapılan oylamada üç farklı tasarı gündeme getirildi. Bunlardan ilki LGBTİ örgütleri tarafından da kab...

Haber | Antalya’da Travesti 7 bıçak darbesiyle öldürüldü Antalya’da Travesti 7 bıçak darbesiyle öldürüldü
   Antalya’da travesti Gökçe Saygı evinde sırtından 7 bıçak darbesiyle öldürüldü. Olay, 13.05.2019 tarihinde sabah 07.00 sıralarında Muratpaşa ilçesine bağlı Deniz Mahallesi 129 Sokak`taki 4 katlı bir apartmanın birinci katında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, binadan ‘Dur yapma. Senin Allah’ı...

Haber | ABD’NİN İLK AÇIK EŞCİNSEL BAŞKAN ADAY ADAYI EŞİYLE TIME’IN KAPAĞINDA ABD’NİN İLK AÇIK EŞCİNSEL BAŞKAN ADAY ADAYI EŞİYLE TIME’IN KAPAĞINDA
   2020 Amerikan Başkanlık seçimlerinde Demokratların başkan aday adaylarından biri olan, açık eşcinsel Pete Buttigieg, eşiyle “First family” Yani “First Aile” adıyla TIME dergisine kapak oldu. Indiana eyaletinde küçük bir belediyenin başkanı Pete Buttigieg, 2020 Amerikan Başkanlık seçimlerinde Demo...

Haber | LGBTİ+ ONUR YÜRÜYÜŞÜ DAVASINDAKİ SANIKLAR BERAAT ETTİ LGBTİ+ ONUR YÜRÜYÜŞÜ DAVASINDAKİ SANIKLAR BERAAT ETTİ
   Beyoğlu’nda, 2017’de ‘izinsiz gösteri’ye katıldıkları iddiasıyla yargılanan 25 kişinin yargılandığı davada, sanıkların beraatine karar verildi. İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde 25 Haziran 2017’de yapılan Onur Yürüyüşü’ne katıldıkları için ”Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”...

Haber | BRUNEİ, EŞCİNSELLERİN RECM EDİLMESİNE YÖNELİK KANUNU ERTELEDİ BRUNEİ, EŞCİNSELLERİN RECM EDİLMESİNE YÖNELİK KANUNU ERTELEDİ
   Brunei’de, geçen ay gündeme gelen ve çok tepki çeken ‘eşcinsel ilişkiye girenlerin taşlanarak öldürülmesine (recm)’ yönelik cezanın uygulanması ertelendi. Kararda, uluslararası toplum ve insan hakları örgütlerinden gelen tepkinin etkili olduğu belirtiliyor. Brunei Sultanı Hasan el Bulkiye, yaklaş...

Haber | HOMOFOBİK BAŞKAN BREZİLYA’DA EŞCİNSEL TURİST İSTEMİYOR HOMOFOBİK BAŞKAN BREZİLYA’DA EŞCİNSEL TURİST İSTEMİYOR
   Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ülkesinin bir “eşcinsel turizmi cenneti olmasına izin vermeyeceğini” söyledi. Başkent Brasilia’da bir grup gazeteciyle kahvaltılı sohbet toplantısı düzenleyen Bolsonaro “Buraya bir kadın ya erkekle seks yapmaya gelmek istiyorsanız, başka kapıya. Burası eşcin...

Haber | 21. Yüzyılda Cahiliye Devri! Gericilikte Zirve Yapan Cümleler 21. Yüzyılda Cahiliye Devri! Gericilikte Zirve Yapan Cümleler
   1. Eurovision`a Türkiye olarak katılmama sebebimizi açıklayan TRT Genel Müdürü İbrahim Eren`in sebebi son derece homofobikti! Katılmama gerekçesi olarak 2014 birincisi Conchita Wurst`u gösteren Eren`in açıklaması şöyleydi; "Sakallı, etekli, cinsiyet kabul etmeyen, herhangi bir cinsiyeti olduğunu sö...

Haber | Bakandan çıplak protestoculara: Eşcinselim, beni soyunarak etkileyemezsiniz Bakandan çıplak protestoculara: Eşcinselim, beni soyunarak etkileyemezsiniz
   Almanyada kürtajın kadınlar üzerindeki etkisini araştırmak için 5 milyon Euro bütçe ayırmayı planlayan Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, konuşma yaptığı sırada Femen üyesi kadın tarafından çıplak protesto edildi. Bakanın, eşcinsel olduğunu hatırlatarak “Soyunarak beni etkileyemezsiniz” sözü salonda ...

Haber | Mahkeme, Ankara`da LGBTİ+ etkinlik yasağını kaldırdı Mahkeme, Ankara`da LGBTİ+ etkinlik yasağını kaldırdı
   Bölge İdare Mahkemesi, Ankara Valiliği’nin Kasım 2017’de OHAL Kanunu’na dayanarak ilan ettiği süresiz LGBTİ+ etkinlik yasağını kaldırdı ve "Yasak süresiz, sınırlama ve belirlilik yok, yasak yerine etkinliklerin güvenliği sağlanmalı” dedi. Kaos GL`den Yıldız Tar`ın haberine göre, Bölge İdare Mahke...


|   İletişim  |   Sözleşme  |   Yardım  |   Site Haritası  |  

Gabile.com bir tanışma, arkadaşlık ve eğlence servisidir.
Bu siteye üye olan herkes Kullanıcı sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılır.
Her hakkı saklıdır. Copyright ©1999-2013 GaBiLe


GaBiLe Bir Kodme Hizmetidir.
Veri Merkezi