Yükleniyor...
                                   
  AnaSayfa | Haber | Sohbet | Radyo | Burçlar | ilanlar | iletişim
Turkish English German  
İçinizdeki Ses! Gabile.com   Turan18:[istanbul] merhaba uzun surelı arkadaslık edecek varmı.     |     eros:[Aydin] Yaktin beni kor ateşler gibi Yıktın hiç acımadan Ah ettim de düştüm bak gönlüne İşte sonunda geldin .     |     Xlarge29:[istanbul] Şems-i tebrizi ve Mevlana misali aşk sadece karşı cins değildir. IYIKI eşcinselim....     |     men39:[Kirklareli] Luleburgazliyim 178 70 53 aktifim yerim yok ilgilenen arksdaslarla tanismsk isterim.     |     Travesti_Seda:[istanbul] !! ADAM OLMAK BİR GURUBA DAHİL OLMAK DEGİL BİR DURUŞA SAHİP OLMAKDIR ANLAYANA !!.     |     ankerd:[Ankara] mutluluk bir mesajın kadar uzaklıkda.     |     Baran78:[Kocaeli] sevgili tadında aşk arayan kişileri bekliyorum.     |     Amberin:[Kayseri] Fındıklı karamel ve Kayseri! Bu dünyaya bayılıyorum :).     |     dankas:[istanbul] BIG BAD WOLF.     |     Murattt3120:[0] dileyen herkes mesaj atabilir resimsizlerde yazabilir.     |     emrecanist:[istanbul] Hayatın draması varsa Rondonun kreması var!.     |     Mordecai:[istanbul] Life is live.     |     papayes_52:[Ordu] benimle 3 maymunu oynarmısınız komik bi tiyatro zevk alırsınız canlar...     |     yigithann:[Ankara] gerçek güzelliği kalpte arayan aşk adamları nerede...     |     denizpars18:[istanbul] Merhaba 18 yaşındayım artık iyi birileriyle tanışmak istiyorum .     |     gaydost50m:[istanbul] MÜBAREK RAMAZAN AYINIZI TEBRİK EDER TÜM KÖTÜLÜKTEN ARINMAMIZA VESİLE OLMASINI ALLAHTAN DİLERİM AMİN.     |     karamelle:[istanbul] İSATANBUL TAKSİMDE SON 5 GÜN....     |     Platinum:[Canakkale] Nerelerdesiniz? .     |     pasifi_bne:[istanbul] Bahcelievler Siyavuspasa civari arkadaslarla tanismak istiyorum, mesaj atin konusalim ).     |     activ351:[izmir] slmmm.     |    
Login
Lütfen Bilgilerinizi Giriniz.
Rumuz:
Şifre:
Şifremi Unuttum

Şu an Online
5954 Üye var
Hızlı Ara | Detaylı Ara | Özel Ara | Yeni Üyeler | Popüler 100 | Nisan TOP 10
Haber | Doktorlar Homofobiyi Öğreniyor

Doktorlar Homofobiyi Öğreniyor


Kendi cinsel kimliğiyle sorun yaşayan birey ya da çocuğunun eşcinsel olmasını istemeyen aileler soluğu bir psikiyatrın kapısında alıyor.
Cinsel kimliği değiştirmeye yönelik eylemler de psikiyatriyi bir şiddet alanına dönüştürüyor. Çünkü eşcinsellik tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil. Tedavi için uygulanan yöntemlerse kişiye daha büyük sorunlar yaratmaktan başka işe yaramıyor...

Eşcinselliğin ruhsal hastalık kategorisinden çıkarılmasının üzerinden neredeyse 40 yıl geçti. Ancak kendiyle veya toplumla barışık olmayan eşcinseller ya da çocuklarının durumundan rahatsız olan aileler hâlâ eşcinselliği değiştirebileceğini vaat eden terapistlerin kapısını aşındırıyor. Oysa tüm sağlıklı bireyler gibi eşcinseller için de cinsel kimliğiyle barışık olmak fazlasıyla önemli.

Faaliyetlerine yeni başlayan Homofobi Karşıtı Ruh Sağlığı Girişimi’nin düzenlediği Homofobi Atölyesi de ruh sağlığı çalışanlarını eşcinsel hastalara yaklaşım konusunda bilinçlendirmeye çalışıyor.

Cumhuriyet Gazetesinden Deniz Ülkütekin, Atölyeden psikolog Mahmut Şefik Nil’le tarih boyunca eşcinselliğin algılanışı ve bu algının günümüzde psikiyatri bilimine etkilerini konuştu.

Eşcinsellik üzerine çalışmaya nasıl başladınız?
Yedi-sekiz yıl önce Kaos GL’nin atölye çalışmalarına katılmak için gönüllü oldum. O dönemde ruh sağlığı alanında heteroseksüel olmayanlara yönelik büyük baskı vardı. Anlayış homoseksüelleri hasta kabul edip onları tedavi etmeye yönelikti. Dünyaya baktığımızda psikiyatri biliminde homoseksüellik 1973’ten beri ruh bozukluğu olarak kabul edilmiyor, Türkiye’deyse homoseksüelleri heteroseksüel yapmak gibi bir bilinçaltı mevcut. Bu bakış öncelikle alanımız açısından yanlış. Uzun süre önce yapılan çalışmalarda uygulanan yöntemlerin ardından bazı eşcinsellerin cinsel arzularından vazgeçtikleri görülmüş. Ancak heteroseksüel de olmamışlar. Aslında hadım edilmişler. Biz internet üzerinden Ruh Sağlığı Çalışanları Homofobi Karşıtı Girişim isimli bir hareket başlattık. Amacımız meslektaşlarımızı eşcinsellik hakkında bilinçlendirmek.

Politik ve cinsel ayrımcılık

Homofobiyi daha çok cinsel ayrımcılık olarak mı politik ayrımcılık olarak mı ele alıyorsunuz?
Tıp tarihine baktığımızda homofobi başta diğer fobiler gibi tedavi edilmeye çalışılıyor. Eşcinsel kişiye elektrik vermek, elektroşok tedavisi, hastanın beyin loblarını çıkarmak hatta heteroseksüel kişiden testis nakli gibi yöntemler bile denenmiş. Fobi dıştaki bir şeyden korkmaktır. Ancak homofobide kişi kendi eşcinselliğinden korkuyor. Hangi zemin buna neden oluyor? Heteroseksist insanlar ve heteroseksüelliği tek cinsel birleşim gibi gösteren düzen. Bu dayatmanın getirdiği sistemli baskılar homofobiyi psikoloji alanından çıkarıp bir cinsel politika haline getiriyor. Tanımları cinsellik üzerinden kullanıyoruz ama heteroseksüel dediğimizde karşımızdaki kişinin cinsel birleşmesinden bahsetmiyoruz.

Eşcinsellerle ilgili tarihsel süreç de bu tanımı tamamlıyor sanırım.
Cinsellik evrenle ilişki kurmanın ve haz almanın bir yolu aslında. Tek tanrılı dinlerden önce ya da ilkel toplumlarda her türlü cinsel uygulama rahatlıkla yaşanırdı. Ancak tek tanrılı dinler buna bir norm getirdi. Hıristiyanlıkta mastürbasyona bile yıllar sonra izin verildi. Bunlara bakınca heteroseksüellerin de keyif aldığı bir cinsellik yok aslında.

Tarih boyunca baskıcı toplumlarda eşcinseller nasıl yönlenmiş?
Daha çok sinme ve gizlenme görülüyor. Ancak bu bahsettiğim gizlenme Pagan toplumların Hıristiyanlaşmasına kadar uzanıyor. Papaza boyun eğip bildiğini yapınca bir sorun yok ama “ben buna uymuyorum” denildiğinde sorun oluyor. Amerika ve Afrika yerlilerindeyse gizlenme yok. Buraları keşfeden beyaz adam eşcinselliği ilkelliğe özgü ve iğrenç bir şey gibi yaftalayarak onları durdurmaya çalışıyor.

Homofobi faşistliktir

Kimse politik ideoloji ve söylem üzerinden eşcinselleri sahiplenmiyor.
Eşcinseller Yahudi ve İslam tarihinde de hain evlattır. Tabii komünist söylemin eşcinselliği kapitalizme bağlaması çok ilginç. Güler Zere gibi hasta tutsaklar için oluşturulan platformda eşcinseller de karar mekanizmasında yer almak isteyince “hayır” denildi. Bunun üzerine birçok oluşum çekildi. Çekilenler eşcinsel de değildi. “Bunu nasıl söylersiniz, faşistlik yapıyorsunuz ve bunu onaylamamızı bekliyorsunuz” gibi bir yaklaşımları oldu.

Homofobiye dönersek Türkiye’de homofobi ne düzeyde. Çünkü aydın olarak gözüken kesimlerde de eşcinsellere karşı ayrımcılık var.
Sebep iktidarın sağlamlaştırılmak istenmesi. Bunun komünist, laik, kapitalist ya da fundamental Müslüman olması bir şey değiştirmiyor. Geçenlerde Şanlıurfa Tabipler Odası Başkanı “eşcinsellik pisliktir, bunların nasıl tedavi edileceğini biri bize söylesin” diyordu. Peki bu adama bir eşcinsel ya da seks çalışanı geldiğinde onlara nasıl tıp hizmeti verecek.

Psikoloji alanında homofobi ne düzeyde?
“Eşcinsellik kader değildir” diye bir kitap piyasada dolaşıyor. Yıllardan beri eşcinselliği tedavi çalışmaları yapılır. Dönüşüm vakalarıysa yoktur. Ancak bu çok kolay para kazanma yollarından biri. Bütün çalışmaların sonucunda başarısızlık olduğunda şu cümle kuruluyor: “Hastanın motivasyonu yeterli değildi.” İleride ise hasta daha büyük problemler yaşıyor.

Yanlış uygulamalarla ilgili yasal düzenleme yok

Psikiyatr Dr. Seven Kaplan ve Psikiyatr Dr. Koray Başar eşcinsellerle yapılan terapilerde hâlâ toplumsal değerlerin ön planda olduğu görüşünde.

Eşcinsellikle ilgili hâlâ hayal tüccarlığına varan yöntemler uygulanıyor.
Seven Kaplan: Hayal tüccarlığı konusu çok önemli. Onu da aşıp hayat tüccarlığına giriyor. Çünkü bu tedaviler hastaya ciddi zararlar veriyor, hatta intihara bile sürükleyebiliyor.

Siz öğrenciliğinizden beri psikiyatri alanında eşcinselliğe karşı nasıl bir bakış açısıyla karşılaştınız?
Koray Başar: Yaygın olan tavır toplumsal değerleri psikiyatriye taşımak. Kendiliğinden oluşan bir değişim var ama gene de bunu daha ayakları yere basar hale getirmek için birtakım çalışmalar yapmak gerekiyor.

Bahsettiğiniz türden gelişim sürecine akademik alanda değiniliyor mu?
K. Başar: Eşcinsellik eğitim içerisinde görmezden gelinen bir şey. Daha çok bu homofobik yaklaşımlarla ilgili çalışmalar yapılmış.

S. Kaplan: Genelde “hastalık değildir, tedavi edilemez” deniliyor ama sonrasını dolduracak bir argüman verilmiyor. O yüzden terapistler gelen hastaya “Kusura bakmayın bu bir hastalık değil, değişmeyecek. Bununla yaşamanız gerekiyor” diyorlar.

Eşcinselliği değiştirmek için tedavi uygulayanlara yönelik bir yaptırım var mı?
K. Başar: Yanlış uygulamalarla ilgili yasal düzenleme henüz bulunmuyor. Bir yaptırımı da yok.

S. Kaplan: Ancak terapist hastayı aydınlatmadan tedavi uygularsa hasta yasal süreç başlatabilir.

K. Başar: Yaptırımı olmasa bile bilimsel duruşu belirleyen mesleki açıklamalara ihtiyaç var. Bizim ses çıkarmamızın sebebi de “psikiyatride homofobiden rahatsız olan meslektaşlarımız var, sizi görüyoruz” demek.

Eşcinsel hastalar ne gibi sıkıntılarla geliyor.
S. Kaplan: “Ben değişmek istiyorum” diye gelenlerin sayısı seksenlere göre azalma gösteriyor ama hâlâ yok değil.

Cinsel kimliğini kabul etmekte zorlanan hastaya terapistin yaklaşımı nasıl olmalıdır?
K. Başar: Yanlış yönlendirmemek ve eşcinselliği değiştirmeye yönelik tedavilerden kaçınmak gerekiyor. Cinsel yönelimiyle ilgili kafası karışık şekilde başvuran kişiye yoldaşlık yapmak öncelikli amaç olmalı.

Kaynak: 17.01.2010 Cumhuriyet Dergi


Eklenme Tarihi : 19.01.2010
Haber Editörü : Administrator
  «« GERi
Bu haber 286033 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan gabile.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

    Türkiye`de bilinenin aksine o kadar çok eşcinsel var ki. Özellikle gençler, eşcinsel olduklarını saklamıyorlar artık. Bu nedenle bir 10 yıl kadar sonra, halkımız eşcinsellere iyice alışmış olacaktır.
Yazan : Calgary     Beğen
Yorum yazmak için login olunuz


Diğer başlıklardan bazıları.
Haber | "Mr. Gay China" yarışmasına polis engeli
   Çin`de, "Mr. Gay China" adlı ilk eşcinsel güzellik yarışması polis tarafından iptal edildi. BBC Çince servisinin haberine göre, Pekin`de dün bir gece kulübünde düzenlenen ve Çin`de eşcinseller için bir açılım olarak görülen yarışma, polis tarafından prosedürlere uygun olmadığı gerekçesiyl...

Haber | Homofobi Karşıtı Ruh Sağlığı Girişimi İlk Atölyesini Yaptı Homofobi Karşıtı Ruh Sağlığı Girişimi İlk Atölyesini Yaptı
   Homofobi Karşıtı Ruh Sağlığı Girişimi, “Eşcinsel Bireylerle Terapötik İlişki Atölyesi”ni 10 0cak 2010 tarihinde, İstanbul’da, alan çalışanı 25 uzmanın katılımı ile yaptı. Atölye, Psikolog İzlem Aybastı’nın cinsel kavramları anlatması ile başladı. “Tarih Süreci İçinde Eşcinselliğin Algılanışı...

Haber | FLAŞ! Ünlü futbol Hakemi Halil İbrahim Dinçdağ Turuncutime’da yazıyor! FLAŞ! Ünlü futbol Hakemi Halil İbrahim Dinçdağ Turuncutime’da yazıyor!
   Türkiye Futbol Federasyonu’nun cinsel ayrımcılığına maruz kalan ünlü futbol hakemi Halil İbrahim Dinçdağ bundan böyle futbol yorumları ile Turuncutime okuru ile olacak…. FLAŞ! Ünlü Hakem Halil İbrahim Dinçdağ Turuncutime’da! Türkiye Futbol Federasyonu’nun cinsel ayrımcılığına maruz kalan ün...

Haber | Türkiye’nin 5. LGBT Derneği Kapatılmak İsteniyor! Türkiye’nin 5. LGBT Derneği Kapatılmak İsteniyor!
   SİYAHPEMBEÜÇGENİZMİR KAPATILAMAZ İNİSİYATİFİ, eylemlerine “SESSİZ” bir şekilde başladı. Türkiye’de kurulan 5. LGBTT derneğinin “Genel Ahlaka ve Türk Aile yapısına” aykırı olduğu iddiası ile kapatılmak istenmesine karşı SiyahPembeÜçgenİzmir Kapatılamaz İnisiyatifi, eylemlerine başladı. 9 Şubat ...

Haber | Gay bakan, Riyad’ı insan hakları için uyardı Gay bakan, Riyad’ı insan hakları için uyardı
   Avrupa’nın eşcinsel olduğunu açıklayan ilk Dışişleri Bakanı olan Guido Westerwelle, Alman hükümetini temsilen Suudi Arabistan’a resmi bir ziyarette bulundu. Suudi Dışişleri Bakanı Prens Saud el Faysal ile bir araya gelen Westerwelle, görüşmenin ardından gazetecilere şu açıklamayı yaptı: “İnsan ...

Haber | Önce baba oldu, sonra kadın! Önce baba oldu, sonra kadın!
   Erzurumlu D.E.`nin hikayesi... Şimdi de mavi kimlik istiyor Erzurumlu 4 çocuklu bir ailenin üçüncü kızı olarak dünyaya gelen 30 yaşındaki D.E, küçük yaştan itibaren kendini erkek gibi hissediyordu. Gördüğü baskılar yüzünden 15 yaşında evden kaçtı. Erkek gibi giyinip erkek gibi davranıyordu. Âşık...

Haber | Türk dizisinde eşcinsel jön Türk dizisinde eşcinsel jön
   Ve sonunda bu da oldu... Bir Türk dizisinin baş erkek oyuncusu, eşcinseli canlandıracak... Geçtiğimiz yıl Arjantin`de yüzde 50 izlenme payına ulaşan "The Successfull Mr. And Mrs. Pells" dizisi "Mükemmel Çift" adıyla Türkiye`de ekrana gelecekmiş. Tardu Flordun, başrolünü Songül Öden`le paylaşacağı si...

Haber | Türkiye de ilk defa düzenlenen escinsel içerikli tiyatro oyunu / modern opera olan Dar-ül Love Türkiye de ilk defa düzenlenen escinsel içerikli tiyatro oyunu / modern opera olan Dar-ül Love
   Bir kontrtenor günümüz İstanbul’unun arka bahçesinden Ortadoğu’nun masalsı atmosferine kendi “aşk evi”ni anlatıyor. Gösteri boyunca karşılaştığımız iki farklı karakter Yafta`dan Alara`ya uzanan yol boyunca Osmanlı edebiyatından modern müzik formlarına, Ortadoğu’nun masalsı ve sıradışı atmosferind...

Haber | Erkek hemşireye tecavüz! Erkek hemşireye tecavüz!
   "Zorla bir arabaya bindirdiler. Issız bir ormanlığa götürdüler. Ağzımı, ellerimi bağlayıp tecavüz ettiler" Antalya`nın Alanya ilçesinde özel bir hastanede hemşire olarak çalışan ve bir süre önce işten çıkarılan Ali S. kendisini kaçıran üç kişinin tecavüzüne uğradığını iddia ederek polise başvurdu...

Haber | Uçan da kuşlara malum olsun... Uçan da kuşlara malum olsun...
   Mira Nair imzalı `Amelia`, Atlantik`i geçen ilk kadının, Amelia Earhart`ın trajik bir şekilde sona eren hayat hikâyesini, ne yazık ki ana karakteri kadar heyecan yüklü olmayı başaramadan anlatıyor. Önce müzisyenler (Walk The Line, I’m Not There), sonra politikacılar (Milk) ve şimdi de öncü pilotl...


|   İletişim  |   Sözleşme  |   Yardım  |   Site Haritası  |  

Gabile.com bir tanışma, arkadaşlık ve eğlence servisidir.
Bu siteye üye olan herkes Kullanıcı sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılır.
Her hakkı saklıdır. Copyright ©1999-2013 GaBiLe


GaBiLe Bir Kodme Hizmetidir.
Veri Merkezi