Yükleniyor...
                                   
  AnaSayfa | Haber | Sohbet | Radyo | Burçlar | ilanlar | iletişim
Turkish English German  
İçinizdeki Ses! Gabile.com   angel_pasif:[Yalova] Sevgi,saygı,güven ile nice dostluk ve mutluluklara varmıyız....     |     dokunbana:[Diyarbakir] Yaklaş yamacıma,dokun bana....     |     AktifGencYerVar:[izmir] Kaliteli insalara selamlar.     |     Bisex_pendik:[istanbul] Merhaba. Sevgi ve saygı ile. .     |     Zerua:[Kocaeli] İyi sohbetler...     |     Urgot:[Antalya] Urgot Airways Sınırların Ötesin de Eşsiz Yolculuk.     |     love_in_dreams:[Ankara] Bir damla sevgi, bir okyanusu coşturur..Ama hiç bir okyanus, bir damla gözyaşıma değmez..     |     misafir_:[Mersin] Merhaba, Nasılsınız, Arkadaslar?.     |     kemalflorya:[istanbul] şimdi işten gelmiş yorgunsun sana bir kahve yapıyorum ne dersin? .     |     sirserious88:[Balikesir] Tanışmak üzeree :).     |     seninle68:[Aksaray] Zeki Müren in 25.nci Ölüm yıldönümü nurlar içinde yatsın mekanı cennet olsun.     |     Emreboy18:[istanbul] neremi neremi neremi :)).     |     aahhnatali:[istanbul] ADIMDA FAKLI TADIMDA İSTİYORSAN BENİ GELDE YAŞA 20 LİK KIZLARA TAŞ CIKARTIYIM BUKADARDA İTALIYIM.     |     Aykirix:[Nevsehir] Çok Çukulata yiyenin dişleri çürür.     |     Burcu331:[Zonguldak] kimler erkek.     |     ap_izmitlee:[Kocaeli] Ham vücutları da pişmemiş, endamları kaba… Yüzü ay gibi bile olsa, cansız bir şekli ne yapayım?.     |     ist29a:[istanbul] SAMİMİ SICAK KİŞİLERLE TANISMAK İSTERİM.     |     carpediem3519:[izmir] İstedikleri gibi biri olmayınca,istenilmeyen biri oluyorsunuz..     |     loveking:[Ankara] reel ve sanal değil iseniz ciddi ve içten iseniz tanısmak isterim.     |     yakamoz43:[istanbul] dostlar ben ali istanbul mecidiyekoyden tüm eşçinsel arkadaşların bayramını kutlar iyi bayramlar.     |    
Login
Lütfen Bilgilerinizi Giriniz.
Rumuz:
Şifre:
Şifremi Unuttum

Şu an Online
4548 Üye var
Hızlı Ara | Detaylı Ara | Özel Ara | Yeni Üyeler | Popüler 100 | Temmuz TOP 10
Haber | Çukurovalı LGBT’ler İntihara Yol Açan Homofobik Ahlakı Kınadı

Çukurovalı LGBT’ler İntihara Yol Açan Homofobik Ahlakı Kınadı


Hükümetin ayrılıkçı söylemlerini ve uzlaşmaz tavrını daha da keskinleştirdiği bugünlerde, hayata tutunamayan 22 yaşında bir erkek eşcinsel yaşama veda etmeyi seçti

Çukurovalı LGBT’ler bir eşcinselin daha hayatına mal olan homofobik ahlakı kınadı.

Çukurova bölgesinde ikamet eden LGBT’ler, bir süredir direniş halinde oldukları Adana Atatürk Parkı’nda basına ve direnişçilere “Homofobik/Transfobik Cinayetlere Son!” çağrısında bulundular.

Aile baskısı ve dışlanma nedeniyle, 13 Haziran 2013 tarihinde intihar eden 22 yaşındaki erkek eşcinsel Cenk’in ailesinin ısrarlı homofobik tutumu ve onun beslendiği homofobik/transfobik ahlakı ifşa etmek amacıyla, 15 Haziran 2013 tarihinde saat 19:00’da Çukurova Eşcinsel İnisiyatifi tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Atatürk Parkı direnişçilerinden oluşan yaklaşık 150 kişilik kitleye seslenen grup, Cenk’in ölümünün dolaylı sorumluları olarak ailesini gösterirken, “eşcinsel/transseksüel kanlarıyla kirlenmiş” toplumsal ahlakı lanetledi. Tüm nefret suçlarının sona ermesi ve suçlularının derhal yargılanması talebinde bulunan Çukurova Eşcinsel İnisiyatifi, direniş parkındaki kitleyi homofobik ve transfobik söylemlere karşı duyarlı olmak konusunda aydınlattı. Bu içi boş nefretin toplumsal barışın önündeki önemli engellerden biri olduğuna da değinen grup, gerçek barışın toplum içindeki tüm bireylerim eşitlik ve özgürlüğüyle sağlanabileceğinin altını çizdi.

Çukurova Eşcinsel İnisiyatifi üyeleri basın açıklamasının ardından gökkuşağı desenli yaka kartları ve “Eşcinsel/transseksüel kanlarıyla kirlenmiş ahlakınız batsın!" yazılı pankartlarıyla protestolarını gün boyu sürdürdüler.

Cenk’e huzur, ölümünün dolaylı sorumluları olan ailesi ve yakınlarına biraz vicdan dileyen Çukurova Eşcinsel İnisiyatifi üyelerinin Adana Atatürk Parkı’nda yaptığı basın açıklaması şöyle:

“Gizlenirsek onurlu yaşam hakkımız gasp ediliyor; açılırsak ölüm kalım savaşıyla burun buruna geliyoruz”
“Türkiye’de yaşayan Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Transseksüeller olarak sürekli bir nefret ve şiddete tanık olmaktayız. Cinsel yönelim veya cinsiyet kimliklerimiz nedeniyle yaşadığımız baskılar, bizi ya gizlenmeye ya da açılarak mücadeleye mecbur kılmaktadır. Bazen direkt olarak hayati tehlike nedeniyle bazen de işimizi, arkadaşımızı ya da ailemizi kaybetmek korkusuyla gizlenmek zorunda bırakılmamız onurlu yaşam hakkımızı açıkça elimizden alırken, bunun karşısında durmak ve açılma cesareti göstermek ise bizi bir ölüm kalım savaşıyla burun buruna getirmektedir.”

“LGBT intiharları toplumsal cinayettir”
“Bildiğiniz gibi ülkemizde insanlar, eşcinsel, travesti yahut transseksüel olduğu için neredeyse her gün öldürülmekteler. Gazetelerin üçüncü sayfaları bu sözümona “marjinal” kimliklerin trajik hikayeleriyle doludur. Ancak gazetelerde yazılmayan bir tür cinayet daha vardır; Toplumsal Cinayet. Bu cinayetler kendini masum bir İNTİHAR şeklinde gösterse de bunun temelinde homofobik /transfobik nefretin olduğu gerçeği su götürmez.”

“Dışlama/aşağılama politikası da şiddettir”
“Toplumun birey üzerindeki dayatmacı tutumu ve dışlama/aşağılama politikası onu öldürmenin edilgen gibi görünen, ancak eşit şiddette etkili bir biçimidir. Bu bir nevi dolaylı cinayettir ve maalesef ki böylesi bir cinayet iki gün önce yine yaşanmıştır. Eşcinsel olduğu ailesi tarafından bilinen Cenk isimli bir arkadaşımız, yıllarca ailesinin ve akrabalarının homofobik söylemlerine maruz kalmış ve sonunda evini terk etmeye zorlanmıştır. Yoğun bakımda bulunan öz kardeşiyle bile “TOP” olduğu gerekçesiyle görüştürülmeyen 22 yaşındaki bu genç arkadaşımız, başka bir şehirde bir süre hayata tutunmaya çalışmış, ancak hükümetin ayrılıkçı söylemlerini ve uzlaşmaz tavrını daha da keskinleştirdiği bugünlerde, belki biraz da buna bağlı olarak, yaşama hakkından vazgeçmiş ve kendi elleriyle ölümünü hazırlamıştır. Elbette ki intihar, kişinin kendi seçimidir. Ama bireyleri bu seçime zorlayan toplumsal etkenler daima vardır. Cenk arkadaşımızın ‘hayata veda etmesi’ndeki en önemli etkenin aile baskısı olduğu arkadaş çevreleri tarafından da açıkça dile getirilmiştir.”

“Transfobik/homofobik nefret cinayetlerinin sorumlarının bulunsun ve yargılansın”
“Biz Adanalı LGBT’ler ve Atatürk Parkı Direnişçileri olarak kendi doğurduğu yavrusuna sahip çıkmaktan utanmış bu aileyi ve onların evlat kanıyla kirlenmiş ahlaklarını kınıyoruz! Olay bir intihar olduğu için yasal olarak bir suçlu arama şansımız yok. Ama biliyoruz ki bu bir dolaylı cinayettir. Ve suçlu, gelenek görenek maskesi altında vahşi bir canavar gibi aramıza sızan ve toplumsal birliğimize karşı büyük bir tehdit oluşturan homofobik/transfobik ahlaktır. Bu ahlak, evlerimizde, okullarımızda, işyerlerimizde, siyasilerin kürsülerinde her gün yeniden yaratılmakta ve neredeyse kutsal bir anlama bürünmektedir. Biz bu ezberci nefretin bir an önce durmasını, tüm transfobik/homofobik şiddet mağdurlarının haklarının savunulmasını, LGBT bireylere karşı olanlar da dahil tüm nefret cinayetlerinin sorumlarının bulunmasını ve yargılanmasını talep ediyoruz.”

“Gerçek barış, toplum içerisindeki bütün bireylerin özgürlüğü ve eşitliği ile mümkün olacaktır”
“Ve burada bizi dinlemekte olan bireylerden, kendilerini ve çevrelerini bu içi boş nefretten arındırmaları için bilinçlenmeye çağırıyoruz. Biliyoruz ki gerçek barış, toplum içerisindeki bütün bireylerin özgürlüğü ve eşitliği ile mümkün olacaktır. Bir televizyon programı izlerken, bir radyo haberi dinlerken yahut bir sohbet sırasında duyduğunuz/deneyimlediğiniz homofobik/transfobik söylemleri fark edebilmeniz ve bunlara karşı tepkinizi anında ortaya koymanız bizim için çok önemli. Çünkü belki farkında değilsiniz, ama o sırada oradaki konuşmalardan etkilenen kendini farklı ve yalnız hisseden bir çocuk, ötekileştirilmiş ve hassas bir ergen ya da yaşama tutunmakta zorluk çeken yetişkin bir LGBT birey etrafınızda ve duyduğu o cümleler kendisinde kalıcı yaralar açıyor. Bu yaraların açılmasına lütfen izin vermeyelim!”

“Cenk’in intiharı son nefret trajedisi olsun”
“Cenk arkadaşımıza huzur içerisinde bir uyku ve onun ölümünün dolaylı sorumluları olan ailesi ve yakınlarına biraz vicdan diliyoruz. Umuyoruz ki bu, yaşadığımız ve duyurmak zorunda kaldığımız son nefret trajedisi olur.”

Eşcinsel/Transseksüel kanlarıyla kirlenmiş ahlakınız batsın!
Homofobik/transfobik cinayetlere son!

Çukurova Eşcinsel İnisiyatifi


Eklenme Tarihi : 17.06.2013
Haber Editörü : Gabile
  «« GERi
Bu haber 266787 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan gabile.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

    ekonomik bağımsızlık devlet için de bireysel açıdan da gerçek özgürlüktür.maddi nedenlerle aile tahakkümüne,sokağa,fuhuşa mecbur edilen gayler için gerçek sivil toplum kuruluşları harekete geçmelidir.gençler maddi-manevi yardım ihtiyacı içindeler.kolayı seçip ölmeyin çünki o en zor olanıdır
Yazan : adana_42aktif     Beğen (1 kişi bu yorumu beğendi.)

    hiç kimse için hayattan vazgeçmeye değmez. Sizi olduğunuz gibi kabul etmeyen bir aileye sahipseniz, kapıyı çekin çıkın. ailenize açılmadan önce, onların LGBTT bireyler hakkındaki düşüncelerini doğruya yakın bir şekilde tahmin edebiliyorsanız rotanızı ona göre çizin: Hayatınız güvende olacaksa açılın; olmayacaksa ona göre bir strateji belirleyin. Aileniz için bile olsa ekstra çaba sarf etmeyin! Ekonomik bağımsızlığınızı sağlayacak bir işiniz olsun. Bedeninizi satmak zorunda kalmayın. ``Bugün hayatta kalın, yarın savaşmaya devam edersiniz.`` Zamanında ailesi tarafından ``feminen`` davranışları nedeniyle hor görülen bir arkadaşım, çalıştı çabaladı kendi hayatını kurdu. Birzamanlar onu dışlayan ailesi ``ekonomik`` çıkar için onun ağzının içine bakıyor. Dünya, maalesef, böyle bir dünya: Kendinize değil ``onlara`` kıyın!
Yazan : risotto34     Beğen (4 kişi bu yorumu beğendi.)
Yorum yazmak için login olunuz


Diğer başlıklardan bazıları.
Haber | Big Bang Theory’nin Sheldon’ı Eşcinsel Aktivist Rolünde Big Bang Theory’nin Sheldon’ı Eşcinsel Aktivist Rolünde
   The Big Bang Theory adlı durum komedisinde zeki ve sivri dilli Sheldon Cooper’ı oynayan aktör Jim Parsons yeni filminde bir eşcinsel hakları aktivistini canlandıracak. Geçen yıl eşcinsel olduğunu ifade eden Parsons, Glee’nin yaratıcısı Ryan Murphy’nin The Normal Heart (Normal Kalp) uyarlamasında rol...

Haber | Ege Üniversitesi, Kampüste Yaşanan Homofobik Saldırıyı Kınadı Ege Üniversitesi, Kampüste Yaşanan Homofobik Saldırıyı Kınadı
   Ege Üniversitesi Ziraat Cafe’de C.A. ve arkadaşı G.E. 4 Haziran günü homofobik saldırıya uğradı. Gazetecilik bölümü öğrencisi C.A. olayı şu şekilde aktardı: ”Ben ve arkadaşım kafede oturuyorduk. Karşı masada oturan iki şahıs uzun süre bizi göz hapsine tuttu. Ardından mimik ve davranışlarıyla rah...

Haber | Gezi Parkı Gözaltılarında Polis Homofobisi! Gezi Parkı Gözaltılarında Polis Homofobisi!
   Gezi Parkı direnişinde İstanbul’da 4 LGBT aktivisti de polis şiddetine maruz kaldı. Polis tarafından darp edilen bir aktivist savcılığa çıkarılmadan serbest bırakılırken, üç aktivist de gözaltı sırasında polisin homofobisine maruz kaldı. Polise Danışana Gözaltı! Gezi Parkı direnişi sırasında dü...

Haber | AB’nin Yeni Sığınma Kuralları LGBT’lere Daha Fazla Koruma Sağlıyor AB’nin Yeni Sığınma Kuralları LGBT’lere Daha Fazla Koruma Sağlıyor
   Avrupa Parlamentosu, sığınma prosedürlerine ilişkin lezbiyen, gey, biseksüel, trans (LGBT) sığınmacılara belirgin kazanımlar sağlayan yeni Avrupa Birliği yasasını dün kabul etti. Yeni direktif bazı sığınmacıların “[…] yaş, cinsiyet, cinsel yönelim, cinsiyet kimliklerinden ötürü prosedüre ilişkin...

Haber | Kaos GL, İrlanda’nın LGBT Gençlik Konferansı’nda Kaos GL, İrlanda’nın LGBT Gençlik Konferansı’nda
   Kaos GL Yönetim Kurulu üyesi Nevin Öztop, LGBT öğrenciler, alanda çalışan öğretmenler ve gençlerin Türkiye’de 2 haftadır süren eylemlerdeki rolüne dair konuşacak. İrlandalı BeLonG To örgütü, “LGBT Gençler ve Sosyal Alana Dâhil Olma” başlıklı uluslararası konferansa evsahipliği yapacak. Konferans...

Haber | Rus Eşcinseller Putin’in İnsafına Kaldı! Rus Eşcinseller Putin’in İnsafına Kaldı!
   Rus Parlamentosu Duma, eşcinsel “propagandası”nı yasaklayan federal yasayı dün oybirliğiyle kabul etti. Muhafazakâr değerlerin yüceltilmesinin eşcinsellere yönelik şiddette büyük bir artışa sebep olduğu konuşuluyor. 436 evet, 1 çekimser ve 0 hayır oyuyla kabul edilen yasa 18 yaşının altındak...

Haber | Almanya Eşcinsel Çiftlere Gelir Vergisi Eşitliği Sağlayacak Almanya Eşcinsel Çiftlere Gelir Vergisi Eşitliği Sağlayacak
   Almanya’nın Federal Anayasa Mahkemesi, eşcinsel çiftlerin gelir vergisi konusunda evli heteroseksüel çiftlerle eşit haklara sahip olması gerektiğine hükmetti. Almanya’da eşcinsel birlikteliklere resmiyet kazandıran “medenî birliktelik” (eingetragene Lebenspartnerschaft) yasası kapsamında eşc...

Haber | RedHack`den Eşcinsellere Teşekkür! RedHack`den Eşcinsellere Teşekkür!
   Taksim Gezi Parkı Direnişleri, tüm Türkiye`de etkisini sürdürürken, direnişten vazgeçmeyen eşcinsellere, RedHack`den teşekkür geldi. Halk Televizyonuna bağlanan RedHack, şunları söyledi: Taksim direnişi bize biz olduğumuzu hatırlattı. Sürekli dışlanan, ötekileştirilen kim var ise hepsi bir ...

Haber | Benim Çocuğum  Sinemalarda Benim Çocuğum Sinemalarda
   Çocukları LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) olan Türkiyeli bir grup anne ve babanın hikâyelerini anlatan“Benim Çocuğum” belgeseli 7 Haziran’dan itibaren Beyoğlu Cine-Majestic ve Ankara Büyülüfener sinemalarında. Belgeselin gösterim saatleri ise şöyle; Cine-Majestic Sineması/ Beyoğlu, İstanbu...

Haber | Mersinli LGBT’lerden Gezi Direnişi’ne Tam Destek Mersinli LGBT’lerden Gezi Direnişi’ne Tam Destek
   Mersin LGBT: Hükümet hasta ve ahlaksız olduğumuz yönündeki yalan ve yanlış tezi savunarak, Anayasal eşitliğimizi sağlamamakta inat etmekte, LGBT’leri tanımamaktadır. “Tayyip elini kimliğimden çek” Mersin LGBT 7 Renk Oluşumu şehir merkezindeki Barış Meydanı’nda yapılan eyleme katıldı. Gökkuşağı b...


|   İletişim  |   Sözleşme  |   Yardım  |   Site Haritası  |  

Gabile.com bir tanışma, arkadaşlık ve eğlence servisidir.
Bu siteye üye olan herkes Kullanıcı sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılır.
Her hakkı saklıdır. Copyright ©1999-2013 GaBiLe


GaBiLe Bir Kodme Hizmetidir.
Veri Merkezi