Yükleniyor...
                                   
  AnaSayfa | Haber | Sohbet | Radyo | Burçlar | ilanlar | iletişim
Turkish English German  
İçinizdeki Ses! Gabile.com   OBirKarizma:[Mersin] Herkese Merhaba.     |     Travesti_Seda:[istanbul] .. KİMSE BANA EDEPDEN BAHSETMESİN SEVİŞİRKEN SONUNA KADAR EDEPSİZ OLACAKSIN !.     |     kayseriaptrans:[Ankara] Herkese selamlar! Umarım keyfiniz yerindedir :).     |     Expecto:[Canakkale] Uykusuz Kalanlar Derneği Danışma Hattına Hoşgeldiniz Size Nasıl Yardımcı Olabilirim? :).     |     BurakErd:[istanbul] Merhaba yine yeniden ben :).     |     Marcopolo34:[istanbul] No woman no cry. Eat tavuk döner and fly :)) günaydın.     |     RE_NA33:[izmir] HERKES DİYORKİ FARKLISIN,,İZMİRLİYİM CANIM SENDE HAKLISIN )).     |     Ist765:[istanbul] Mrblar sadece istanbul lutfen.     |     King_Eden:[Adana] Merhabalar, yunan adalarına yapacağım 2 günlük gezi için arkadaş arıyorum..     |     shemaleberrak:[istanbul] KISA SÜRELİĞİNE ŞİŞLİ DEYİM ).     |     BomberMan:[istanbul] Herkese hayırlı aksamlar :)).     |     evol29:[istanbul] merhaba.     |     ozi1715:[izmir] ozi1715.     |     f_kafka:[istanbul] Sanal iyidir, bilenler için..     |     Canyil:[istanbul] Istanbulda benimle tanismak isteyenler gelsin ozele.     |     elenoe34:[istanbul] BURDA REEL KİMLER VAR ACABA ?.     |     Psfsemiha:[istanbul] HİÇ Bİ KALPTE KALAMAM İÇİNDE İYİLİK YOKSA.. BEN KÜSMEM HAYATA BAŞKALARI KÜSÜYORSA...     |     dinamikgenc:[Gaziantep] Merhaba mutluluk arayan bayanlar .     |     manofkadikoy:[istanbul] Merhaba, istanbul kadıköyden Ahmet ben 34 yaş 1.98 boy. Tanışmak isterseniz mesajlarınızı beklerim.     |     APGAYJIGO:[istanbul] Yine sana rastla !!!! .     |    
Login
Lütfen Bilgilerinizi Giriniz.
Rumuz:
Şifre:
Şifremi Unuttum

Şu an Online
5714 Üye var
Hızlı Ara | Detaylı Ara | Özel Ara | Yeni Üyeler | Popüler 100 | Haziran TOP 10
Haber | AYM EŞCİNSEL İLİŞKİDE BULUNAN ASKERLERİN ORDUDAN ATILMASINI ANAYASA’YA AYKIRI BULMADI

AYM EŞCİNSEL İLİŞKİDE BULUNAN ASKERLERİN ORDUDAN ATILMASINI ANAYASA’YA AYKIRI BULMADI


Anayasa Mahkemesi, eşcinsel ilişkide bulunan askerlerin TSK’dan atılmasını öngören kanun hükmünün, hukuka ve Anayasa’ya uygun olduğuna karar verdi. Mahkeme, bu çerçevede, Askeri Ceza Kanunun 153. maddesinde yer alan “gayri tabii mukarenette bulunmak”‘ suçunu işleyen askerlerin Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılmasını ve erbaşlar için ise rütbenin geri alınması öngören cezaların iptal istemini reddettti. Karar 20 Şubat 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı.

İŞTE AYM KARARI:

Anayasa Mahkemesi Başkanlığından:

Esas Sayısı : 2015/68 Karar Sayısı: 2017/166 Karar Tarihi: 29.11.2017
İTİRAZ YOLUNA BAŞVURAN: Askeri Yargıtay 1. Dairesi

İTİRAZIN KONUSU: 22.5.1930 tarihli ve 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu’nun 22.3.2000 tarihli ve 4551 sayılı Kanun’un 31. maddesiyle değiştirilen 153. maddesinin ikinci fıkrasının Anayasa’nın 2., 10. ve 20. maddelerine aykırılığı ileri sürülerek iptaline karar verilmesi talebidir.

OLAY: Sanık hakkında “gayri tabii mukarenette bulunmak”‘ suçunu işlediği iddiasıyla açılan kamu davasında itiraz konusu kuralın Anayasa’ya aykırı olduğu kanısına varan Mahkeme, iptali için başvurmuştur.

I. İPTALİ İSTENEN KANUN HÜKMÜ

Kanun’un itiraz konusu kuralın da yer aldığı 153. maddesi şöyledir:

“İffetsiz bir kimse ile evlenen veya böyle bir kimse ile yaşayanlar

Madde 153- (Değişik :22/3/2000 – 4551/31 md.)

İffetsizliği anlaşılmış olan bir kimse ile bilerek evlenen veya evlilik bağını devam ettirmekte veya böyle bir kimseyi yanında bulundurmakta veya karı koca gibi herhangi bir kimse ile nikahsız olarak devamlı surette yaşamakta ısrar eden asker kişiler hakkında Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarma cezasına, erbaşlar hakkında rütbenin geri alınmasına hükmolunur.

Bir kimseyle gayri tabii mukarenette bulunan yahut bu fiili kendisine rızasıyla yaptıran asker kişiler hakkında, fiilleri başka bir suç oluştursa bile, ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarma cezası, erbaşlar için rütbenin geri alınması cezası verilir.”

-----------------o--------------------
(Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Engin Yıldırım)


AYM BAŞKANVEKİLİ EŞCİNSEL ASKER KARARINA İTİRAZ ETTİ: BU KİŞİLER DAHA MI AZ DEĞERLİDİR?

AYM, Askeri Ceza Kanunu’nun, eşcinsel ilişki yaşayan askerlere TSK çıkarma cezası verileceğine ilişkin hükmü Anayasa’ya uygun buldu. AYM Başkanvekili Yıldırım, konunun kimseyi ilgilendirmediğini belirterek karara şerh koydu: “Bu kişiler farklı cinsel yönelimlerinden dolayı diğer insanlardan daha mı az değerlidir, haysiyet sahibidir?”

‘KARAR, ÇAĞDAŞ GELİŞMELERLE ÇELİŞİYOR’

Dünya toplumlarının çoğunda çok yakın zamanlara kadar aynı cinsten kişilerin cinsel ilişkide bulunmasının doğal olmayan cinsel davranış kapsamında görülüp, ‘hastalık’ veya ‘sapkınlık’ olarak nitelendirildiği ve cezai yaptırımlara tabi tutulduğunu aktaran Yıldırım, “Gelişen insan hakları anlayışı ve toplumsal yaklaşımlarla birlikte bu, değişmeye başlamıştır. Eşcinsel ilişkilerin ‘gayri tabii mukarenet’ kavramı içinde değerlendirilmesi, insan hakları alanında ortaya çıkan çağdaş gelişmelerle çelişmektedir” değerlendirmesini yaptı.

SOMUT ÖRNEK VERİLMELİ

AİHM’in, eşcinsel olmanın veya ilişkide bulunmanın, ordudan çıkarılma için tek neden olmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi maddelerini ihlal ettiği sonucuna vardığını aktaran Yıldırım, silahlı kuvvetlerde eşcinsellerin görev yapmasının ordunun disiplinine ve operasyonel etkinliğine yönelik risk oluşturduğu iddia ediliyorsa bunun dayanaklarının somut örneklerle ortaya konulması gerektiğini belirtti.

‘BASMAKALIP ÖNYARGILAR…’

Yıldırım, şu görüşlerle çoğunluk kararına katılmadı:

“Asker kişinin itiraz konusu kural gereğince TSK ile ilişiğinin kesilmesi yaptırımına maruz kalması, mesleki yetersizlik veya bununla ilgili bir nedenden dolayı değil, özel hayatıyla ilgili davranış ve tercihlerinden kaynaklanmaktadır. Bu, çok istisnai haller hariç olmak üzere ne devleti ne de başkalarını ilgilendirir. Demokratik bir sistemde çoğunluk, cinsel azınlık olarak nitelendirilen LGBTİ’lerin temel hak ve özgürlüklerini göz ardı etmemelidir. İtiraz konusu kural, askerlik mesleğinin onurunu korumak adına farklı cinsel yönelimleri olan asker kişilerin insan haysiyetini göz ardı etmektedir. İtiraz konusu kural, LGBTİ bireylerle ilgili tarihin derinliklerinden gelen ve sistematik olarak toplumsal hayatta kökleşmiş basmakalıp ve derin önyargıları yansıtarak, onların sürekliliğine neden olmaktadır. İnsanlar insan oldukları için değerlidir ve insan haysiyeti, doğuştan kazanılan, insanın sırf insan olduğu için vazgeçilmez haklara sahip, değerli ve saygıyı hak eden bir varlık olduğunu ifade etmektedir. Bu kişiler farklı cinsel yönelimlerinden dolayı diğer insanlardan daha mı az değerlidir, haysiyet sahibidir?”

Kaynak: Gzone.com.tr


Eklenme Tarihi : 22.02.2018
Haber Editörü : GaBiLe
  «« GERi
Bu haber 35442 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan gabile.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

    Yazık ülke ne halde.
Yazan : blackjack034     Beğen (1 kişi bu yorumu beğendi.)

    Ne kadar yuhaf bende geyim askerligimi yaptim kaldi ki seferberlikte var sonucta oraya vatani gore görevi yapmaya gidiyoruz herhalde Bunlar sanıyor Real`de nasıl Sak Askerde de öyleyiz
Yazan : Ap_33     Beğen (2 kişi bu yorumu beğendi.)

    KİSİSEL HAK VE OZGURLUKLER ANAYASAMİZİN TEMİNATİ ALTİNDADİR.BUNA UYMUYANLAR ANAYASAYİ CİGNEMEKTEDİR..CAGDAS ULKELERDE BU DURUM SUCTUR.
Yazan : olg_escinsel     Beğen (2 kişi bu yorumu beğendi.)

    Bu kadar aşağılamayı hakedecek ne yapıyoruz ki, asker olan eşcinsel özel birşey yaşamaz zayten oraya askeri hizmet için gitmiştir. Kendi söylediklerinizi duyuyor musunuz ? Aslında kendi kendinize ayıp ediyorsunuz .
Yazan : onemorestory     Beğen (2 kişi bu yorumu beğendi.)

    Mustafa Kemal ATATÜRK :``Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.`` demiş. Buna istinaden eşcinsel duygulara sahip olmanın, vatanı sevmemekle ya da görevini kötüye kullanmakla uzaktan yakından alakası yok.Eğer kanunlarda illa bir değişiklik yapılacaksa bu cinsel yönelimi farklı olan insanlara yönelik değil de sapıklara ,sübyancılara,pedofili olanlara,tecavüzcülere daha sayamadığım bir sürü duruma karşı ve tüm insanların tepkisini çeken olaylara yönelik değişimler yapılmalı...
Yazan : Handsomeboy06     Beğen (7 kişi bu yorumu beğendi.)

    Herkezin gonlu varken sorun yok mk ya
Yazan : Sivas18     Beğen (1 kişi bu yorumu beğendi.)

    NEEEE bekliyordunuz farklı bir karar çıkmasını ... tam tersi bir karar cıkmaycağını hepmizde biliyoruz
Yazan : olgungay_ilkP     Beğen (1 kişi bu yorumu beğendi.)

    DİNİ BİLMEDEN DİN HAKKINDA HÜKÜM VERİYORLAR. TÜM DİNLER İNSANLARI YAŞATMANIN PEŞİNDE. İSLAMDA EŞCİNSELLERİ ÖLDÜRÜN DİYE NE BİR AYET NE BİR HADİS VAR.
Yazan : erdemseker06     Beğen (6 kişi bu yorumu beğendi.)

    bayan0pasifarar nickli arkadaş, senin cinsiyetin ne, cinsel kimliğin ne, burada aradığın ne, rumuzunun anlamı ne diye sana birsey soruyorlar mı?? orduya homolar dolsa ne olur???? şimdikilerden daha mı kotu bir yönetim sergilerler sence?? ifadeye bak `Homolar`... homolardan bu kadar rahatsızsan burda işin ne???
Yazan : tavlaboy     Beğen (7 kişi bu yorumu beğendi.)

    perşembe geceleri fx crime kanalında yayınlanan american crime story dizisini izlemenizi tavsiye ederim giovanni versacenin hayat hikayesinden yola çıkarak escinsel bireylerin hayatlarından kesitler sunuyor ve seyreden herkesi düşünmeye ve vicdan sahibi olmayada sevk ediyor .Dizide bir escinsel subayın hayatından karelerde vardı tam da bu konuyla alakalı .
Yazan : cemcem4000     Beğen (2 kişi bu yorumu beğendi.)

    Adam eşcinselliği savunuyor savunduklari da pembe teskere almak için bir biriyle yarışıyor komedi gibi bişey
Yazan : Ahiadam     Beğen (3 kişi bu yorumu beğendi.)

    OLDU HOMOLAR DOLSUN ORDUYA SONRA BİRBİRİMİZİ AYARLICAZ DERKEN ÜLKEYİ TESLİM ETSİNLER ELALEME.
Yazan : bayan0pasifarar     Beğen (3 kişi bu yorumu beğendi.)

    Ne diyim Bu daha başlangıç Yakında ``Zina`` konusunda yeni kanunlar çıkartıp Eşcinsselliği de bunun altında en ağır şekilde cezalandırılıcağının sinyalleri gelmeye başladı. Buraya dikkat çoçuk istismarlarını kullanıp yapacaklar bunu
Yazan : merterdinc     Beğen (6 kişi bu yorumu beğendi.)

    Türkiye`de böyle makamlarda hala akıl ve vicdan sahibi insanlara rastlamak mümkün demek. Çok şaşırdım.
Yazan : guvenn83     Beğen (4 kişi bu yorumu beğendi.)

    Vala anlamiyorum ya ne bu ya hep dislaniyoruz yeter ya bu ne ya aym bu kararini sidetle kiniyorum
Yazan : Sivas18     Beğen (3 kişi bu yorumu beğendi.)
Yorum yazmak için login olunuz


Diğer başlıklardan bazıları.
Haber | MALEZYA GAZETESİNE GÖRE SPOR SALONUNA GİDEN TÜM ERKEKLER EŞCİNSEL MALEZYA GAZETESİNE GÖRE SPOR SALONUNA GİDEN TÜM ERKEKLER EŞCİNSEL
   Malezya’da yayın yapan bir gazete, “eşcinselleri tanıma rehberi” yayımladı. Ayrımcı rehbere göre, spor salonuna giden ya da sakal bırakan erkekler potansiyel eşcinsel olarak tanımlanıyor. Malezya’da yayın yapan Sinar Harian gazetesi, büyük tepki çeken bir makale yayımladı. “Eşcinsellerin nasıl fa...

Haber | GÜLBEN ERGEN’DEN ÖLÜM ORUCUNDAKİ TRANS KADIN DİREN’E DESTEK GÜLBEN ERGEN’DEN ÖLÜM ORUCUNDAKİ TRANS KADIN DİREN’E DESTEK
   Gülben Ergen, Tekirdağ 2 No’lu Cezaevinde kalan ve yaklaşık 19 gündür ölüm orucunda olan trans kadın tutuklu Diren Coşkun’a destek verdi. Gülben Ergen, Diren Coşkun’la ilgili yaptığı paylaşımda LGBTİ aktivisti Kıvılcım Arat’ın görselini kullanmasına rağmen tüm iyi niyetiyle bu konu hakkında bir y...

Haber | EŞCİNSEL SPORCU İLE BAŞKAN YARDIMCISI ARASINDAKİ GERİLİM SÜRÜYOR EŞCİNSEL SPORCU İLE BAŞKAN YARDIMCISI ARASINDAKİ GERİLİM SÜRÜYOR
   2018 Kış Olimpiyatları Güney Kore’nin PyeongChang şehrinde başlarken eşcinsel olduğunu açıklayan Amerikalı buz pateni sporcusu Adam Rippon ile eşcinsellerin tedavi edilmesi gerektiğini söyleyen ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence arasındaki gerilim sürüyor. Pence’nin Kış Olimpiyatları’nda görüşme is...

Haber | HOMOFOBİK PASTACI YÜKSEK MAHKEME TARAFINDAN HAKLI BULUNDU HOMOFOBİK PASTACI YÜKSEK MAHKEME TARAFINDAN HAKLI BULUNDU
   ABD’nin California eyaletindeki yüksek mahkeme, dini inançları nedeniyle eşcinsel bir evlilik için düğün pastası yapmayı reddeden bir pastacıyı haklı buldu. Pastacının avukatları, bu pastayı yapmanın müvekkillerinin Hristiyan inançlarını ve dini ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini savundu. Yargıç...

Haber | Paraguaylı Başkan, Oyuncusu Takımdan Ayrılmasın Diye 2 Sene Boyunca İlişkiye Girmiş Paraguaylı Başkan, Oyuncusu Takımdan Ayrılmasın Diye 2 Sene Boyunca İlişkiye Girmiş
   Paraguaylı Rubio Ñu de Luque takımının başkanı, takımdan ayrılmak isteyen futbolcusunu engellemek için 2 yıl boyunca ilişkiye girdi, sır ortaya çıkınca ülke karıştı. Paraguay 1`inci lig takımlarından Rubio Ñu de Luque, skandal bir olayla gündeme geldi. Kulüp başkanı Antonio González ile futbol...

Haber | İlklere imza atan trans kadın Demet Demir: “Aşk, siyaset tanımıyor!” İlklere imza atan trans kadın Demet Demir: “Aşk, siyaset tanımıyor!”
   Demet Demir, Yalovalı. Yoksul bir ailenin çocuğu. Ailenin ilk çocuğu kız olunca, anne ve baba erkek çocuk istiyor ve Demet dünyaya gözlerini açıyor. Anne ve baba erkek çocuğa sahip olmanın mutluluğunu yaşıyor. İsim konusunda uzun süre tartıştıktan sonra muhafazakâr Türk geleneklerine uygun ‘Ramazan’...

Haber | RUS EŞCİNSEL ÇİFT KANUNDAKİ BOŞLUKTAN FAYDALANIP EVLENDİ RUS EŞCİNSEL ÇİFT KANUNDAKİ BOŞLUKTAN FAYDALANIP EVLENDİ
   Moskova’da yaşayan bir eşcinsel çift Aile Hukuku yasalarındaki bir boşluk sayesinde yurt dışında yaptıkları evliliğin Rusya’da “bir süreliğine” de olsa tanınmasını sağladı. Kopenhag’da evlenen Pavel Stotsko ve Yevgeny Voytsehovski, Moskova’da pasaportlarına “evli” ibaresi damgalattı. Konunun medy...

Haber | Ankara`da 5 kişinin öldürüldüğü cinayete ilişkin 4 gözaltı Ankara`da 5 kişinin öldürüldüğü cinayete ilişkin 4 gözaltı
   Ankara`da 5 kişinin öldürülmesi olayının birbirleriyle bağlantılı olduğu belirlendi. Ankara polisi tarafından gözaltına alınan zanlılar, iki kişiyi `eşcinsel oldukları` gerekçesiyle öldürdüklerini söylediler. Alınan bilgiye göre, Ankara’nın Keçiören ilçesinde 20 Mart 2017’de Baran Aslan, Şenlik M...

Haber | KAYIP ŞARKICI, ÇEÇENİSTAN’IN EŞCİNSEL AVINDA ÖLDÜRÜLMÜŞ KAYIP ŞARKICI, ÇEÇENİSTAN’IN EŞCİNSEL AVINDA ÖLDÜRÜLMÜŞ
   Geçtiğimiz Ağustos ayında ortadan kaybolan Çeçen şarkıcı Zelimkhan Bakaev’in Çeçenistan’daki grupların yürüttüğü eşcinsel avında öldürüldüğü ortaya çıktı. 25 yaşındaki açık eşcinsel popstar en son 8 Ağustos 2017 gününde kızkardeşinin düğününde görülmüş ve daha sonrasında ortadan kaybolmuştu. Konu...

Haber | Rektör ‘Kız gibi hoca istemem’ dediği akademisyene ‘terör soruşturması’ da açtı Rektör ‘Kız gibi hoca istemem’ dediği akademisyene ‘terör soruşturması’ da açtı
   Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ahmet Ağırakça’nın “Kız gibi davranan hoca istemiyorum” dediği mimarlık fakültesi öğretim Emre Özyetiş’e rektörlük tarafından ‘terör’ soruşturması başlatıldı. Özyetiş, 26 Aralık’ta Ağırakça’nın kendisine makam odasında, “Sen kız mı olmak istiyorsun? Mardin’de o...


|   İletişim  |   Sözleşme  |   Yardım  |   Site Haritası  |  

Gabile.com bir tanışma, arkadaşlık ve eğlence servisidir.
Bu siteye üye olan herkes Kullanıcı sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılır.
Her hakkı saklıdır. Copyright ©1999-2013 GaBiLe


GaBiLe Bir Kodme Hizmetidir.
Veri Merkezi